Doğru Bütçe İçin Eylül Ayında Yapmanız Gerekenler

Sonbahar artık geldi. Yazın rahatlığından, kışın disiplinine yavaş yavaş geçiş yapmaya başladık. Bu disiplin bütçemiz için de geçerli. Yeni dönem için bütçede nasıl bir düzenleme yapmak gerek, sonbahara hazırlık için nelere dikkat edilmeli?

Ağustos böceği ve karınca hikayesini neredeyse hepimiz biliriz. Ağustos böceği yazın rahatlığıyla çalışmazken karınca kış için hazırlık yapmaya başlamıştı. Belki Ağustos böceği gibi yazın rahat davrandık ama Eylül ayı artık bu rahatlığın önüne geçip plan yapmak için bir fırsat. Biliyorsunuz, kış dönemi artan masraflar bütçeyi zorlayabilir. Eğer biz sonbaharda kışa hazırlık yaparsak, bu dönemi rahat geçirebiliriz.

Yaz Analizi: Öncelikle bir geride bıraktığımız sezondan kalanlara bakalım. Yazın nerelere harcadınız, borç yaptınız mı, önümüzdeki dönemde ödemeniz gerekenler var mı? Bu şekilde ayrıca gelecek yaz için de daha plan yapabilirsiniz. Üzerinden çok zaman geçmeden geride kalan dönemi incelemek faydalı olacaktır.

Şimdi önümüze bakalım…

Bütçe: Hangi ay ne masraflar ortaya çıkacak, sabit ödemeler neler olacak, doğum günleri gibi özel günlerin bile masraflarını hesaba katarak ay ay yıllık bir bütçe çıkarın. Mesela Aralık ayından Ocak ayına doğalgaz faturası gerçeği var.

Mutfak: Kış aylarında fiyatı artan yiyecekleri önceden depolamak, kış boyunca rahat etmeyi sağlar. Kurutulmuş domatesler, dolmalık biberler, tarhana, domates sosları, salça, turşu ve benzeri yiyecekleri kış için hazırlayabilirsiniz…


Ek Gelir: Ek gelir yollarını araştırmaya bakın. Ne olursa olsun her fırsatta ek gelir elde etmek bütçeye katkı sağlar. Sonuçta ek gelir planladığınız bütçenin içinde olmasa da, kazandığınız zaman eliniz biraz daha rahatlar.

Alışveriş: Bottu, monttu derken bütçenizde açılmalar olabilir. Önce mevcut eşyalarınızı bir indirin, neleri hala kullanabilirsiniz bir bakın. Satabileceklerinizi bir kenara, başkasına verebileceklerinizi bir kenara, önümüzdeki sezon kullanacaklarınızı da diğer yana ayırın. Gerçekten eksiğiniz var mı iyice düşünün. Eksiklerinizi belirleyin. İnternetten bir önceki sezonun mallarını alarak tasarruf edebileceğinizi unutmayın. 2. el satan uygulamalara da bakmadan geçmeyin.

Tatil: Kış tatili, hatta yaz tatili için bile şimdiden plan yapabilirsiniz. Böylelikle tatilleriniz hesaplı olur.


Birikim: Hedefleriniz için şimdiden birikime başlayabilirsiniz. Bütün kış küçük küçük biriktirseniz, yaza kadar baya bir ilerleme kaydetmiş olursunuz.

Yorumlar
Kalan Karakter 800