Bütçeye Giden 6 Adım!

Ekonomik sorunlar kişisel finansal durumunuzu göz önünde bulundurmanıza neden oluyor mu? İşinizi kaybetmekten veya ne kadar borçlanmaktan endişeleniyor olabilirsiniz.

Ekonomik sorunlar kişisel finansal durumunuzu göz önünde bulundurmanıza neden oluyor mu? İşinizi kaybetmekten veya ne kadar borçlanmaktan endişeleniyor olabilirsiniz. 

Oluşabilecek finansal sorunlardan uzak kalın, iyi bir planla hareket edin. İşte iyi bir bütçeye giden 6 adım:

1. Hedef Belirleyin

Para hedefleriniz, akıllı harcama seçimleri yapmanıza yardımcı olacak. Kendinize sorun: Finansal durumumun bir yıl içinde nasıl olmasını istiyorum? Sizin için neyin önemli olduğuna karar verin ve oradan başlayın.

2. Gelirinizi ve Giderinizi Takip Edin

Muhtemelen her ay ne kadar kazandığınızı biliyorsunuz ama aynı zamanda her şeyin nereye gittiğini de biliyor musunuz? Ne kadar harcadığınızı takip ederek öğrenin. Harcayabilirsiniz, ancak birkaç hafta boyunca harcadığınız her kuruşu not alın. Bu çok basit bir yöntemdir ve öğrendikleriniz sizi şaşırtabilir. Gelir ve gider takibi için Moneye uygulamasını kullanmanızı tavsiye ederiz.

3. İstekler ve İhtiyaçları Ayırın

Kendinize sorun: Bu benim için istek mi, ihtiyaç mı? Bu parayı harcamak beni finansal hedeflerime yaklaştıracak mı yoksa uzaklaştıracak mı? Onsuz yaşayabilir miyim? Kendiniz için net öncelikler belirlerseniz, karar almanız daha da kolay hale gelir.

4. Bütçenizi Gözden Geçirin

Yaptığınızdan daha fazlasını harcamadığınızdan emin olun. Bütçenizi, ödemeniz gereken her şeyi karşılayacak şekilde dengeleyin. 

5. Eyleme Geçin

Aldığınız her maaşı ne için kullanacağınıza önceden karar verin. Kendinize sorun: İhtiyaçlarım (barınma, yemek, ulaşım, vb.) için para ayırdım mı? Borç ödemelerim, beklenmedik harcamalarım, birikimlerim ve eğlenceli şeyler için kenara para ayırdım mı? Bu, sizi daha fazla borca ​​girmekten koruyacak. Çünkü masraflarınızı ödemek için borca girmeyeceksiniz. 

6. İleriye Bakın

İyi bir bütçe planıyla yolunuza sıkı bir şekilde devam edebilirsiniz. Uzun bir zaman harcama planı olmadan yaşadıysanız, alışmak için kendinize zaman verin. Bu işler sizi zorluyorsa, yardım istemekten korkmayın. Moneye’li olun ve bizi takip edin.

 

Neden Sürekli Harcama Yaparız? Alışveriş yapmanın bu kadar çok yolu varken (çevrimiçi, telefonlarımızda ve mağazada), bütçeyi aşan hatalar yapmaktan nasıl kaçınabiliriz? Merak etmeyin, para harcamayı nasıl durduracağınız konusunda size rehberlik edeceğiz, böylece paranızı doğru bir şekilde yönetebileceksiniz.

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store