Bütçe yapmanın en eğlenceli hali!

Bütçe yaparak finansal durumunuzu yeniden şekillendirmek mi istiyorsunuz? Para yönetimini basitleştirmek ve daha keyifli hale getirmek için bu bütçe yapma fikirlerini göz önünde bulundurun.

ADINI DEĞİŞTİRİN
Bütçenizi sizi heyecanlandıran başka bir şey ile adlandırmayı deneyin. Buna bir 'Servet oluşturma planı' diyebilirsiniz. Yaratıcı bütçe isimleri ararken bütçenizi belirli finansal bir hedefinizle etiketlemeyi düşünün. Yaz tatili için yaptığınız bütçeye ‘Ruhu dinlendirme stratejisi’, ev bütçenize ‘Pembe panjurlu ev planı’ vb. isimler koyabilirsiniz.

TEMEL BİLGİLERLE BAŞLAYIN
Başlarken temel bilgileri öğrenerek, küçük küçük başlayın. Bu sizi hem finansal hem ruhsal olarak rahatlatır.

TASARRUFA ODAKLANIN
Geliriniz elinize geçtikten sonra önce kendinize ödeme yapın. Daha sonra ne kadar birikim yapmak istediğinize karar verin. Düzenli olarak tasarruf etme alışkanlığına sahip olduğunuzda, bu enerjiyi belirli finansal hedeflere yönlendirmeye başlayabilirsiniz.

BÜTÇENİZDE EĞLENMEYE YER VERİN
Hoşunuza giden şeylere de yer açmalısınız. Temel ihtiyaçlar, faturalar vb. zorunlu harcamalarınızın yanında ‘istek’ harcamalarınıza da abartılı olmayacak kadar yer açın. Faturalarınızı zamanında ödediğiniz ve uzun vadeli hedefler için tasarruf ettiğiniz sürece, sevdiğiniz şeylere para harcamanızın finansal sağlığınıza katkı sağlar.

KENDİNİZİ ÖDÜLLENDİRİN
Bütçe yapıp onda ilerleme kaydettiğiniz için kendinizi ödüllendirin. İlerlemenizi izlerken kendinize yönelik bir bütçe posteri oluşturabilir, bir bardak çizip onu litre gibi harcamalarınızla bölümlendirebilir ya da bir çiçek yaprakları çizerek bütçenizi daha eğlenceli şekilde takip edebilirsiniz. Böylece kendinizi ne zaman ödüllendireceğinize karar verirken daha rahat ve mutlu hissedersiniz.

Banka kartları hakkında bilmeniz gerekenler Her gün banka kartlarını kullanıyoruz. ATM'lerden para çekiyor, faturalarımızı ödüyoruz, alışveriş yapıyoruz ve para gönderiyoruz. Ancak, banka kartları hakkında hiç bilmediğimiz birkaç şey var.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800