Bütçe Yapmak İçin Ne Kadar Gelire İhtiyaç Var?

Tasarruf etmenin birçok yolu var ve bunun çok yüksek gelire sahip olmanıza gerek yok. Yalnızca değiştirmeniz gereken harcama alışkanlıklarınız vardır. Peki, bu alışkanlıklar neler?

Market Alışverişinizden Tasarruf Edin
Markete gitmeden önce, market alışverişinizi planlayın, ihtiyaçlarınızı listeleyin ve alışverişe çıktığınızda karnınız tok gidin. Ayrıca, listenizden satın almayı planladığınız her şeyi önceden gözden geçirin ve mutlaka fiyat karşılaştırması yapın.

Cep Telefonu Faturanızı Azaltın
Operatörünüzü arayın ve uygun tarifeleri öğrenin. Sizin için en uygun tarifeyi talep edin. Bütçenize uygun bir seçenek yoksa diğer operatörleri araştırın.

Kullanmadığınız Şeyleri Paraya Dönüştürün
Gardırobunuzun bekçisi olmuş ürünlere, evinizde kullanmadığınız süs eşyalarına, çantalarınıza bir göz atın ve çevrimiçi uygulamalardan ikinci el olarak satın.

Gerekli Olmayan Alışverişe Dur Deyin
İsteklerinizi ihtiyaçlarınızdan ayırın. İhtiyacınız olmayan çantayı, ayakkabıyı, kıyafeti almayın ya da evde yapabileceğiniz bir şeyi dışarıdan satın almayın. Gerçekten ihtiyacınız olan şeyleri satın alarak, ne kadar tasarruf ettiğinize şaşıracaksınız.

Kendi Kuaförünüz Olun
Her hafta kuaföre gitmek yerine, iki haftada bir veya ayda bir giderek paradan tasarruf edebilirsiniz. Arada kendi saçınızı ve tırnak bakımı vb. bakımınızı kendi başınıza yapın.

Aşırı Kredi Kartı Kullanımı
Eğer kredi kartlarına borcunuz varsa, kredi kartlarınızı cüzdanınızdan çıkarın, kartlarınızın kaydını internet alışveriş sitelerinden silin ve kalan borcunuzu bitirmeye odaklanın.

Kullanmadığınız Abonelikleri İptal Edin
Spor salonuna gitmek yerine, evde egzersiz yapın. Örneğin YouTube egzersiz videoları için mükemmel bir kaynak. Kullanmadığınız uygulama aboneliklerini ya da farklı aboneliklerinizi iptal edin.

Önce Kendinize Ödeme Yapın
Her zaman önce kendinize ödeme yapın. Aylık gelirinizin yüzde 10'unu tasarruflarınıza ayırmaya çalışın. Bunu ayın başında yapın, böylece bu parayı başka bir şeye harcamayın.

Satın Almadan Önce Karşılaştırın
Bütçenizde önemli yeri olacak olan satın almalarınızı yapmadan önce mutlaka fiyatları karşılaştırın.

Bütçenizi Gözden Geçirin
Bütçenizi ayda en az bir kez gözden geçirmek için zaman ayırın.
Tasarruf ve harcama hedeflerinize ulaşmak için yolda olduğunuzdan emin olun.

Tasarruf Arkadaşı Edinin
Arkadaşlarınızın size katılmasını sağlayarak tasarruf etmeyi eğlenceli hale getirin.

Etiketler para harcama bütçe
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store