Amerika Asgari Ücret 2023

Yurt dışına gitmek isteyen kişilerin en çok merak ettiği şeylerden biri Amerika’da asgari ücretin ne kadar olduğudur. Peki 2023 Amerika Asgari ücreti ne kadar? Amerika’da asgari ücretle çalışan sayısı ne kadar?

Güncelleme:

Özellikle Türkiye’den Amerika’ya çalışmaya gitmek isteyenlerin en çok araştırdığı konu Amerika asgari ücretidir. Amerika'da asgari ücretin 2023 yılında ne kadar zamlandığı tüm dünyada merak konusu. Güçlü ekonomiye sahip olaral bilinen Amerika'da asgari ücret 2023 yılında ne kadar oldu? Amerika'da eyaletlere göre asgari ücret ne kadar? Gibi soruların cevabı haberimizde...

Amerika’da Net Asgari Ücret

Amerika’da da diğer tüm ülkelerde olduğu gibi, asgari ücret oranı değişmektedir.  Amerika’da 2023 yılında asgari ücret eyaletten eyalete değişse de en fazla 2400 USD ile , en az 1160 USD olarak belirlenmiştir.

2023 Amerika’da Saatlik Asgari Ücret

Amerika’da asgari ücretin 3360 USD olduğu belirtmiştik. Asgari ücret saat olarak hesaplandığında ise günde bir saatlik çalışmayla en az net 7,25 USD kazanılıyor.En fazla saatlik asgari ücret ise 15.50 dolar ile California eyaletinde. Ortalama asgari ücret ise haftalık 40 saat olarak hesaplanmaktadır.  Amerika’da 40 saat çalışan biri, asgari ücret üzerinden hesaplandığında haftalık olarak en fazla 840 Dolar kazanır. 

Amerika’da Asgari Ücret Kaç Dolar?

Amerika’da 3360 USD olarak hesaplanan 2023 asgari ücretin kaç dolar olduğuna da bakalım.  Amerika’da asgari ücretin ne kadar olduğu saatlik ücrete göre hesaplanmaktadır. Ülkede 1 saatlik çalışma ücreti en az 7,25 dolardır. Kaç saat çalışılırsa aylık alınan asgari ücret tutarı bulunan eyaletin saatlik asgari ücretine göre değişmektedir.

Amerika’nın tüm eyaletlerine göre asgari ücret tutarı değişmektedir. Tüm Amerika eyaletleri düşünüldüğünde 7,25 USD ile 14 USD arasında asgari ücret oranı değişmektedir. Tüm eyaletlerde haftalık toplam 40 saat çalışılır.  

Amerika'da Ortalama Maaş Ne Kadar?

Amerika'da 2023 yılında ortalama maaş miktarını belirlemek için yaklaşık 22.000 kişi ile yapılan anket sonucunda yıllık ortalama maaş 83.000 Dolar olarak belirlenmiştir.

Amerika'da Asgari Ücretin Altına Çalışmak

Amerika'da, bazı işler için asgari ücretin altında ödeme yapmak mümkündür. Bu durum, yemek hizmetleri ve bahşiş alan mesleklerde geçerlidir. Bu işlerde, işverenler, işçilerin bahşişlerinden aldıkları geliri de hesaba katarak daha düşük bir asgari ücret ödeyebilirler.

Amerika'da Asgari Ücretin Altında Çalışanların Oranı

Amerika'da asgari ücretten daha düşük tutarlara çalışan insanların oranı açıklanana göre 2019'da %1.9 iken bu oran 2020'de %1.5'e düşmüştür. 

Amerika'da Eyaletlere Göre Asgari Ücret Ne Kadar? 

Amerika'da asgari ücret miktarı saatlik ücret olarak hesaplanır. Ülkede saatlik ücret  7,25 dolar olarak belirlenmiştir fakat her eyalet için değişiklik göstermektedir.

Aylık asgari ücret miktarı ise, çalışılan saat sayısına bağlı olarak değişmektedir ve her eyalette aynı değildir. Eyaletlere göre saatlik ücretler;

 • Alaska Eyaleti saatlik asgari ücret: 10,85 USD
 • Arizona Eyaleti saatlik asgari ücret: 13,85 USD
 • Arkansas Eyaleti saatlik asgari ücret: 11 USD
 • Kaliforniya Eyaleti saatlik asgari ücret: 15.50 USD
 • Kolorado Eyaleti saatlik asgari ücret: 13,65 USD
 • Connecticut Eyaleti saatlik asgari ücret: 14 USD
 • Delaware Eyaleti saatlik asgari ücret: 11,75 USD
 • Florida Eyaleti saatlik asgari ücret: 10 USD
 • Georgia Eyaleti saatlik asgari ücret: 5,15 USD
 • Hawaii Eyaleti saatlik asgari ücret: 12 USD
 • Idaho Eyaleti saatlik asgari ücret: 7,25 USD
 • Illinois Eyaleti saatlik asgari ücret: 12 USD
 • Indiana Eyaleti saatlik asgari ücret: 7,25 USD
 • Lowa Eyaleti saatlik asgari ücret: 7,25 USD
 • Kansas Eyaleti saatlik asgari ücret: 7,25 USD
 • Kentucky Eyaleti saatlik asgari ücret: 7,25 USD
 • Louisiana Eyaleti saatlik asgari ücret: 7,25 USD
 • Kuzey Dakota Eyaleti saatlik asgari ücret: 7,25 USD
 • North Dakota saatlik asgari ücret: 7,25 USD
 • Nebraska Eyaleti saatlik asgari ücret: 9 USD
 • New Hampshire Eyaleti saatlik asgari ücret: 7,25 USD
 • New Jersey Eyaleti saatlik asgari ücret: 13 USD

Amerika'da Asgari Ücretle Geçinmek!

Amerika Birleşik Devletleri'nde asgari ücret, federal hükümet tarafından belirlenir ve tüm eyaletlerde küçük farklılıklar bulunur. 2023 yılı itibariyle, saat başına federal asgari ücret 7,25 dolar olarak belirlenmiştir. Ancak, bazı eyaletler ve şehirler, federal asgari ücretin üzerine çıkarak kendi asgari ücretlerini belirleyebilirler.

Amerika'da asgari ücret ile geçinmek oldukça zorlu bir durum olabilir. Çünkü asgari ücret, ülkedeki yüksek yaşam maliyetleri ile karşılaştırıldığında oldukça düşük kalmaktadır. İnsanlar, asgari ücretle geçimlerini sağlamak için, düşük ücretli işlerde çalışmak, ek işler yapmak veya devlet yardımlarına başvurmak zorunda kalabilirler.

Ayrıca, asgari ücretle çalışanların çoğu, sağlık sigortası, emeklilik planları ve diğer sosyal haklar gibi avantajlardan yoksun kalabilirler. Bu nedenle, asgari ücretle çalışanlar genellikle düşük gelirli ailelerden gelmektedir ve bu durum, gelir eşitsizliği sorununu daha da kötüleştirebilir.

Bununla birlikte, bazı eyaletler ve şehirler, kendi asgari ücretlerini belirleyerek, çalışanların daha iyi bir yaşam standardına sahip olmalarını sağlamaktadırlar. Örneğin, Kaliforniya eyaletinde, 2023 yılı itibariyle saat başına asgari ücret 15.5 dolar olarak belirlenmiştir. Bu, diğer eyaletlere kıyasla oldukça yüksek bir ücrettir ve çalışanların daha iyi bir yaşam standardına sahip olmalarını sağlamaktadır.

Yorumlar
Kalan Karakter 800