Yakınlarımıza Borç Vermeli miyiz?

Herkes yakınlarından borç istemiş ya da borç vermiştir. Fakat borç konusunu iyi düşünüp, yönetemezseniz durum çok başka yerlere gidebiliyor.

Herkes yakınlarından borç istemiş ya da borç vermiştir. Fakat borç konusunu iyi düşünüp, yönetemezseniz durum çok başka yerlere gidebiliyor. Açıkçası önü açık bir konu. İlişkileri zedeleyebiliyor hatta bitirebiliyor. Ne kadar yakın olursanız olun, kişilerin paraya karşı tutumlarını paraya verdikleri anlamı kestirmek zor oluyor. Bu yüzden eğer borç verecekseniz, bu yazı tam da size göre.

İşte yakınlarınızla ilişkinizin bozulmamasına yardımcı olacak birkaç ipucu:

Borcu Borç Olarak Görmeyin!

Aile bireylerine ve dostlara borç vermekle ilgili ilk ipucu vereceğiniz parayı borç olarak görmeyin. Unutun, yok sayın. Böylelikle ne zaman vereceğini düşünüp durmazsınız. Geri almayı beklemeyeceğiniz bir miktarı belirleyin ve ona göre hareket edin.

Borç Vermek İstemiyor Musunuz? 

Borç vermek istemediğinizde ya da verecek durumda değilseniz, samimi olun. Eğer maddi olarak iyi değilseniz, sorumluluklarınızı kendi finansal hedeflerinizi anlatıp, karşınızdakinin anlayışına bırakabilirsiniz. İsterse kendisine başka türlü yardım edebileceğinizi söyleyin. Unutmayın para yardımcı yardımların en kolay ve geçici olanıdır. Hayatta paradan çok daha önemli hisler paylaşabilirsiniz. Yüklerini almayı teklif edebilirsiniz. Mesela; çocuklarına bakabilir, ev konularında destek olabilir veya onun yanında olabilirsiniz…

Netlik Her Zaman Kazanır!

Borç vermeye karar verdiyseniz, açık ve net olmanız en iyisi. Öncelikle açıkça her şeyi konuşabilirsiniz. Paranızı ne zaman alacağınızı belirleyebilir. Ödeyebilmesi için taksitlendirebilirsiniz. Böylelikle ikiniz için de rahatlık olabilir. Tabii ki kimse yakınlarıyla böyle konuların içine girmek istemez ama verdiğinizi geri almak istiyorsanız, her zaman netlik kazanır.

Verdiğiniz Para Geri Dönmedi mi?

Verdiğiniz parayı zamanı geldiği halde alamıyor musunuz? Samimi olun ve parayı konuşun. O paraya ihtiyacınız olduğunu söyleyebilirsiniz.

Yine de ödeyemezse, şu an için bir miktarını ödemesini teklif edebilirsiniz. Ya da takas yolunu seçebilirsiniz.  Size verdiğiniz borçla eş kendi bir malını verebilir. Hala mı olmuyor yapacak bir şeyiniz yok. Para Durumu Kurucusu Özlem Denizmen’in dediği gibi ‘’Önce insan sonra para!’’ demeyi unutmayın.

Nedir Bu Bitcoin?Özlem Denizmen bugünkü Posta Gazetesi köşesinde herkesin konuştuğu Bitcoin'in ne olduğunu ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini yazdı!

 

 

Etiketler Borç Para Vermek
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store