Şunu unutmayın: Her borç ödenir ama...

Eğer borç sorunu yaşıyorsanız, öncelikle şunu unutmayın; her borç ödenir ama bir daha tekrar etmemesi için neden borçlandığınızı iyi anlamanız gerekir.

Ne için olduğu tam olarak belli olmayan, kontrolsüzce biriken plansız borçlar, kötü borçlardır.  Anlamlandırmadığınız ve sorunun derinine inmediğiniz borçlar kendini tekrarlar.İşte Para Durumu’nun anlamsız borçlara tavsiyeleri…

2 6 ŞİRİN GÖRÜNME ÇABASI
ŞİRİN GÖRÜNME ÇABASI

‘Lütfen ısrar etme, bugün öğle yemeğini ben ısmarlıyorum’, ‘ Sana kendime bile alamayacağım bir hediye aldım’ vs… diye diye başkalarına iyi görünme uğruna borçlanmak!

Tavsiye: Bunları yapacak finansal gücünüz varsa ne ala! Ama başkalarının sizi beğenmesini borçla satın almaya gerek yok. Çünkü buna ihtiyacınız yok.

3 6 BAŞKASININ HAYATINI YAŞAMAK

Borç içinde yüzerken son model araba, pahalı giysilerle gezmek. Hava civa, yalan bir dünyanın içinde ödünç hayat yaşamak!

Tavsiye: Tüm samimiyetinizle ‘kendi hayatınızı’ yaşayın. O en güzeli, en kıymetlisi. Maskeler insanı yorar.

4 6 ARTMAYAN MAAŞ

Maaşım artar diye düşünerek buna güvenip borç yapmış olmak ve beklenen maaş artışı olmadığında borç içinde kalmak!

Tavsiye: Demek ki gelirinizin üstünde harcıyorsunuz. Daima kazandığınızdan az harcayın. Bu, para yönteminin en temel kuralı.

5 6 BÜTÇEYİ AŞAN EV

Özellikle yeni evli çiftlerde görüyoruz. Pahalı evlerinin parasını denkleştirmeye çalışmaktan hayatı yaşayamamak.

Tavsiye: Size uygun evi iyi tespit edin. Ayrıca masraflarınız sadece ev satın almak değil, tadilat, faturalar, vergiler vs. demek. ‘Ev sahipliği’ çok önemli ama bütçemize göre ev, en güzel evdir.

6 6 GEÇMİŞİ YAŞAMAK

Diyelim ki emeklisiniz ve eski çalışma yıllarınızdaki hayat standartınızdan kapamıyorsunuz. Arabanızın masrafları, oturduğunuz sitenin aidatı, yemek yediğiniz restoranlar… Başlıyorsunuz bunları kredi kartıyla yapmaya. Huzur içinde geçirmeniz gereken dönemi nasıl olduğunu anlamadığınız borçlarla geçirmek!

Tavsiye: Emeklilik için birikim yapın ( Bireysel emeklilik) Birikimi olmayanlar da şunu hatırlayın: Ömür uzadı, ‘Bugünün yarını da var’

Yorumlar
Kalan Karakter 800