Plakadan Araç Borç Sorgulama Nedir?

Araç plaka sorgulama işlemi ile sahibi olduğunuz aracın trafik cezalarını öğrenebilir, 2. el bir araba almayı planlıyorsanız satın almayı düşündüğünüz aracın geçirdiği kazalar ve parça değişiklikleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Üstelik bu işlem ve daha fazlası artık bir mesajla yapılabiliyor.
Plakadan Araç Borç Sorgulama Nedir?

Tüketicileri sahip oldukları veya satın almak istedikleri araçlar hakkında bilgilendiren plaka sorgulama uygulaması birçok farklı şekilde yapılabilir. Bu uygulama sayesinde otoyol ve köprü geçişlerinde trafik cezası kesildiğin düşünüyorsanız, basit bir sorgulama sayesinde size ceza kesilip kesilmediğini kolayca öğrenebilirsiniz.

Trafik cezalarının yanı sıra sorgulama işlemi yapılan araca ait kaza raporları, değişen parça bilgileri ve hasar kayıtları da detaylı bir şekilde görülebilir. Sms gönderimi, Emniyet Genel Müdürlüğü Sitesi ve Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi ile sorgulama gibi çeşitli yöntemler mevcut.

Özellikle 2. el araç satın almak isteyen kişilerin satıcılar tarafından aldatılmasını önleyen bu uygulama

Sms ile araç plaka sorgulama nasıl yapılır?

Sms ile araç plaka sorgulama uygulaması tüm operatörlerden yapılabiliyor ve her işlem için 7 TL sorgulama ücreti alınıyor.

Eğer aracınızda değişen parça olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız 'PARÇA ''boşluk ''PLAKA NO'' yazıp, 5664'e sms olarak gönderiyorsunuz.

Kullanmakta olduğunuz veya satın almak istediğiniz aracın kaskolu ve kaskosuz olduğu gün sayısını, trafiğe çıkış tarihini ve sahiplik süresi bilgilerini ise ''DETAY''boşluk ''PLAKA NO'' yazarak yine 5664'e mesaj atarak öğrenebiliyorsunuz.

Araç plaka sorgulama işlemlerini E-Devlet web sitesi üzerinden gerçekleştirmek isterseniz, Emniyet Genel Müdürlüğü bölümüne gelmeniz gerekir.


Ardından 'Araç Plaka Sorgulama' bağlantısına tıklamanız gerekir. E-devlet sitesinden yapılan araç plaka sorgulama ile daha kapsamlı bilgiye ulaşmak mümkün.

Sorgulama yapılan aracın çalıntı olup olmadığı, hak mahrumiyeti, aracın modeli, markası ve rengi gibi bilgiler de görüntülenebilir.

Eğer aracınızla ilgili merak ettiğiniz bilgileri Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'nden edinmek isterseniz, kurumun internet sitesine girip 'Sorgulamalar ve Online İşlemler' bağlantısını açmanız gerekir. Açılan sayfaya TC Kimlik No ve araç plakası gibi istenilen bilgileri yazdıktan sonra sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Emniyet Genel Müdürlüğü internet sitesinden yapacağınız sorgulamalar için ise egm.gov.tr adresine girip, 'Trafik Cezası ve Otopark Sorgulama' sekmesine gelmelisiniz. Sizden istenilen bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu yöntem ile son bir yıla ait trafik cezalarınızı görebilirsiniz.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol