Bu adımlarla finansal kaygıları yenmeniz çok kolay

Herkesin para karakteri birbirinden farklı. Bazıları para konusunda rahattır, bazılar endişeli. Siz o ‘endişeli’ gruba dahilseniz ve bunu aşmak istiyorsanız bu yazı tam da size göre.

1 6 Acil Durum Fonu
Acil Durum Fonu

Bir kenarda 3-6 aylık temel giderleriniz kadar bir birikiminiz olması kendinize güvenmeniz ve finansal endişelerinizi en düşük düzeye indirmek konusundaki en büyük yardımcınız olacaktır.

2 6 Gelir Gider Dengesi

Finansal açıdan endişeli bir par karakteriniz varsa huzurunuz için gelir gider dengesini iyi organize etmeli, kazandığınızdan az harcamayı yaşam tarzı olarak benimsemeniz gerek. Eliniz her kartınıza gittiğinde istek mi ihtiyaç mı diye sorun, finansal huzurunuzu düşünün, öyle alın.

3 6 Kendine Maaş

Acil durum fonun tamamsa sıra geldi genel birikime. Bunu bir alışkanlık haline getirin. Geliriniz elinize geçer geçmez yüzde 10’unu ya da size uygun gelen kısmını otomatik olarak birikim hesabınıza yollayın. Bunu kendinize maaş veriyormuşsunuz gibi düşünün. Kendime maaş verecek kadar param yok diyorsanız, faturalarınızdan tasarruf edin, gereksiz aboneliklerinizi iptal edin ya da bir istek harcamanızdan feragat edin.

4 6 Samimiyet

Görüp de endişe duymamak adına kredi kartı hesap ekstresini açmamak ya da faturayı e-posta kutusundan görüp açıp bakmamak, tüm bu ödemelerin var olduğu gerçeğini ortadan kaldırmıyor. Alın, açın, kontrol edin, yüzleşin, rakamlar sizi endişelendiriyorsa düşürmek için neler yapacağını planlayın.

5 6 Borçsuzluk Kuralı

Endişeli bir para karakterine sahip birinin borç içinde olması onun hayatını çekilmez kılacaktır. Bu nedenle borç yapmamayı kendinize ilke edinin. Borcunuz varsa hemen bir borç kapama planı yapın, borcunuz bitene kadar harcamalarınızı minimumda tutun, gerekiyorsa bir ek iş bulun.

6 6 Para Avı
Para Avı

Tüm faturalarınızı, kart ekstrelerinizi, aboneliklerinizi önünüze alın. Kullanmadığınız aboneliğiniz var mı? Ya da kart ekstrenizde çift çekim olabilir mi? Faturaları bazı basit tasarruf yöntemleriyle düşürebilir misiniz? Hangisinden nasıl bir kesintiye gidebilirsiniz? İyice düşünün. Tasarruf ettiğiniz her kuruşu varsa borcunuza yoksa birikim hesabınıza aktarın.

Yorumlar
Kalan Karakter 800