Borçtan kurtulmanın yolları

Borç kapatmak, hayatınıza huzur getirecek. Peki, borçlardan kurtulmak için ne yapmalısınız?

İyi bir gelir sahibi olmakla iyi bir yaşam sürmek arasında büyük bir fark var. Paranızla yapacaklarınız konusunda bilinçli ve tedbirli seçimler yapmak sizin elinizde. Faturalarınızı ödeyemiyorken kredi kartınızı kullanıyorsanız, harekete geçme zamanı çoktan gelmiş demek.

BORÇ KAPATMAK İÇİN ADIMLAR

Borçlu olmak sizi nasıl hissettiriyor, 5 yıl sonra bugünden farklı olan ne olacak? Bunları bir düşünün. En azından borçlu olarak hayatınızı devam ettirmek istemiyorsanız işte size borçtan kurtulmak için birkaç adım;

Bir harcama planınız olsun. Nereye ne kadar harcayacağınızı bilirseniz, ani dürtülerle yaptığınız harcamaların önüne geçmeniz daha kolay olur.

Borçlar bitene kadar kredi kartı yerine banka kartınızı kullanın. Elinizde olmayan parayı harcamayın. Borç, elinizde olandan çok daha fazlasına sahip olduğunuz yanılgısını yaşatır size.

Kredi kart borcunuzu asgarisinden fazlasını ödemeye çalışın. Borçlarınızı daha kısa zamanda kapatmanızı sağlar. 

Borcu en az olan kredi kartınızla işe başlayın. Motivasyonunuz yükselir.

Ekstrelerinizi, kredi raporunuzu mutlaka inceleyin. Borçlarınızı kapatmak için plan yapmanızı kolaylaştırır.

Büyük borçlar nasıl ödenir?Bazen harcamalarınızı kısmak borçlarınızın üstesinden gelmenize yeterli olurken bazen ne yaparsak yapalım borçları kapatamıyor olabiliriz. Borçlarınız, asgariyi bile ödeyemediğiniz noktaya geldiyse, hemen harekete geçmeniz gerekiyor.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800