Borçsuz İnsanların Ortak Özellikleri Neler?

Borçsuz bir hayat yaşamak istediğinize karar verdiğinizde, tek yapmanız gereken harekete geçmek. İstediğiniz yere gitmek için doğru yönde, küçük adımlarla ilerlemek. Gelin borçsuz insanların ortak özelliklerini inceleyelim.

Öz Denetim

Borçsuz kişiler aniden gelen dürtüsel harcama isteklerine karşı öz denetim kullanırlar. Sevinince, üzülünce, heyecanlanınca bir şey satın almanın kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlayamayacağını bilirler. Borçsuz kişiler çalışma, tasarruf etme, birikim yapma, paralarını çalıştırmak için yatırım yapmaya istekli olurlar.

Hedefler

Borçsuz yaşam bir hedef anlamına gelir, bu yüzden bunu başarmak isteyen insanlar bu hedefe bağlı olurlar. Belirli, ölçülebilir, zamana duyarlı ve yazılı hedefler belirlerler ve ne yapmak istediklerini anlarlar ve bunu gerçekleştirmek için bir strateji, plan oluştururlar.

Güven

Finansal hedeflerine ulaşmak için planı olanlar, başkalarının onlar hakkında ne düşündüğünü umursamaz. Daha gösterişli bir araba, daha fazla kıyafet, ayakkabı, son model telefon... Sosyal medyada göz alıcı bir fotoğraf yayınlamak için pahalı tatillere ihtiyacları olmaz. Aslında sadece marka adlarına değil, fiyat etiketlerine de bakarlar ve bütçelerine uygun alışveriş yaparlar.

‘Hayır’ Demek

Karşılaştıkları her sosyal fırsata her zaman ‘evet’ demezler, aksi halde borçsuz bir hayat yaşamak zor olabilir. Alışveriş turları, tatiller, arkadaşlarla dışarıda yemek yemek ve daha birçok sosyal davet için kelime haznelerinde ‘hayır’ kelimesini tutarlar, gerekli durumlarda kullanırlar.

Gerçek Mutluluk

Materyalist insanlar 'şeylere' çok fazla önem verirler. Tatilleri, daha iyi arabayı ve finansal gerçeklerine uymayan evde yaşamayı karşılamak için fazla borç alırlar. Ancak borçsuz yaşamaya kararlı insanlar paranın mutluluk satın almadığını bilir. Sahip olduklarından memnun olurlar ve mutluluklarının önüne borç gelsin istemezler. Birikimlerini, yatırımlarını doğru zamanda değerlendirirler.

Karşılaştırma

Borçsuz insanlar hayatlarını sokaktaki veya sosyal medyadaki insanlarla karşılaştırmazlar. Kendi hedeflerinin ve hayallerinin peşinden koşarak kendi yolculuklarında olduklarını bilirler ve kendilerini başkalarıyla karşılaştırmadıkları için yaşadıkları hayatla barış içinde olurlar.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store