Borç sorununa ne kadar yakınsınız? Soruları cevaplayın ve görün

Ev kredisi, araba kredisi, ihtiyaç kredisi, kredi kartı, eş dost borcu... Bütün dünya borç kullanıyor... Ancak borcun sorun haline gelmemesi için önemli olan, kendiniz için uygun oranda borçlanmanız.

Her konuda olduğu gibi borç konusunda da denge çok önemli. Aşağıdaki soruları cevaplayıp borç sorununa ne kadar yakın olduğunuzu görün.

Kredi kart limitinizi sürekli aşıyor musunuz?

❒ Evet ❒ Hayır

Kredi kartı borçlarınızı ödemekte zorlanıyor musunuz?

❒ Evet ❒ Hayır

Nakit avans limitinizi sık kullanıyor musunuz?

❒ Evet ❒ Hayır

Genellikle borçlarınızı borçla mı ödüyorsunuz?

❒ Evet ❒ Hayır

Çevrenizdekilerden borç istemeye başladınız mı?

❒ Evet ❒ Hayır

Borç yüzünden giderlerinizi, faturalarınızı ödemekte zorlanıyor musunuz?

❒ Evet ❒ Hayır

Borç yükünüz uykularınızı kaçırıyor mu?

❒ Evet ❒ Hayır

CEVAPLARINIZI DEĞERLENDİRİN

1 EVET

■ FİNANSAL HUZUR

Borcunuzu her ay düzenli ve rahatça ödeyebildiğiniz sürece durumunuz sağlıklı görünüyor. Kredi notunuza gözünüz gibi bakın.

2-3 EVET

■ BORÇ SORUNU KAPIDA

Her borç ödenir! Yeter ki borcunuzun neden oluştuğunu bilin, anlayın ve çözüme hazır olun. Borcunuzu önce azaltmak sonra tamamen yok etmek için liste yapın. Tüm borçlarınızı, faiz miktarını ve vadesini yazın. Listenin en üstüne, en yüksek miktarı değil, en yüksek faizli borçlarınızı koyun ve ona göre geri ödeyin. Kontrol sizde olsun.

4 EVET

■ ÇATIRDAMA SESLERİ

Kaktüs moduna geçin. Bir süre sadece temel ihtiyaçlarınız için harcama yapın, hayatınızı küçültün. Böylece artıracağınız her kuruşu borç ödemek için kullanırsınız. Gelirinizin yarısından fazlası borç ödemelerine gidiyorsa, ek gelir elde etmek en iyi çözüm. Eşiniz varsa ve çalışmıyorsa el işi, yemek yaparak aile bütçesine katkı sağlayabilir. Bu geçici dönemi birbirinize kenetlerek organize edin. Borca değil, çözüme odaklanın.

5-6-7 EVET

■ ALARM ÇALIYOR!

‘Zor karar anı’ gelmiş gibi görünüyor. Bazen ne yaparsak yapalım borçları kapatamıyor olabiliriz. Bazı şeyleri geçici olarak değiştirmeden ödeyemiyorsanız, ‘‘zor karar’ı verin! Bu durumda satılabilecek bir şey varsa (ev, araba, tarla, hisse vb.) satmaktan çekinmeyin. Harekete geçip bir şeylerden feragat edin. Hayatta her şey hepimiz için. Finansal durumunuzu toparladıktan sonra yeniden alabilirsiniz.

7 HAYIR

■ GÜZEL HABER!

İşler sizin için gayet iyi görünüyor. Borç sorununuz yok. Her zaman ‘Kazandığından az harcamak’ ana prensibiniz olsun. Hedeflerinizi gerçekleştirmek istiyorsanız birikim yapmaya devam edin.

Parayla ilişkinizi geliştirmenin adımlarıParayla ilişkinizi dönüştürmek hayatınızın neredeyse her bölümünü etkileyebilir. Para hakkında nasıl düşündüğünüz, ne hissettiğiniz parayı nasıl kullandığınıza doğrudan etki eder.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store