SMART Metodu ile Hedeflerinizi Zekice Planlayın

SMART Metodu kendinize bazı sorular sormanız, sonra bu hedefleri gerçekleştirmeniz için akıllıca bir yol.

SMART metodu kendinize bazı sorular sormanız, sonra bu hedefleri gerçekleştirmeniz için akıllıca bir yol.

Spesific: Spesifik

Measurable: Ölçülebilir

Achievable: Ulaşılabilir

Relevant: İlgili

Time-Bound: Zaman Sınırlı

Spesifik

Spesifik yaklaşımda ne yazık ki daha fazla para biriktirmeye veya kredi kartı borcunu nasıl ödeyeceğinize KARAR vermeniz yeterli olmayabilir.

Örneğin; Bazı seyahatler için birikime başlamak istiyorsunuz. ‘’Bu gezi için haftada şu kadar ayırabilirim.’’

“Üç ay içinde seyahat etmek istiyorum ve bunu yapmak için şu kadar paraya ihtiyacım var. Bunun gerçekleşmesi için önümüzdeki birkaç hafta boyunca şu kadar ayırmam gerekiyor.’’ gibi net bir rakam belirlemeniz gerekir. Gerçek, somut sayılar belirlemek her zaman işinize yarayacaktır.

Ölçülebilir

Hedeflerinizi düşünürken, sonuçların ölçülebilir olduğundan emin olmalısınız. Çoğu şey bir şekilde ölçülebilir. Sadece hangi metriklere bakmanız gerektiğini bulmanız gerekiyor.

Ulaşılabilir

Dünyanın en zor hedefini belirleyebilirsiniz, ancak sizin için gerçekçi bir hedef değilse, işe yaramaz. Hedef belirlerken aylık kazancınızı düşünüp, ona göre ilerlemelisiniz. Bütçeniz, beklentileriniz, zaman çerçeveleriniz, ihtiyaçlarınız ve istekleriniz gibi faktörleri hesaba kattığınızdan emin olun. Ulaşılamaz hedeflere sahip olmak sadece hayal kırıklığına yol açar.

İlgili

Bu, diğerlerinden biraz daha kavramsal ama yine de çok önemli bir adım. Belirlediğiniz hedef, sizin için gerçekten uygun mu değil mi? Bu sorunun cevabı belirlenmelidir. Hedef eğer sizin için uygun değilse motivasyon düşecek ve hedefe ulaşmak çok zor olacaktır. “Doğru zaman mı, buna ihtiyaç var mı diye muhakeme yapabilirsiniz.

Zaman Sınırlı

Son olarak, bir zaman sınırı belirleyin. Bir şeyi başarmaya odaklanmak harika. Ancak bitiş çizgisini görebildiğinizde zihinsel olarak yolda da kalabilirsiniz. Günün sonunda, disiplinli olmaya ve başka şeyler elde etmek için bazı şeylerden vazgeçmeye değer, ancak unutmayın zamanınız değerli ve bundan zevk almalısınız.

Bu çerçeve sadece hedefleriniz için değil, hayatınızın hemen hemen her alanına uygulanabilir. Basit ve etkilidir. 

 

Para Kaygılarınıza Son Verin!Para konularında kaygılarınız mı var? Merak etmeyin yalnız değilsiniz!

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store