Neden para biriktiremiyorum?

Para biriktirme alışkanlığı kazanmak kendimiz için yapabileceğimiz en güzel iyiliklerden biri. Peki, kenara para koymak istiyorum ama bir türlü beceremiyorum diyenler ne yapmalı?

Hayat bu ne olacağı belli olmuyor. Ani iş kayıpları ya da hayatınızda yaşadığınız değişiklikler kimi zaman sizi zor durumda bırakabilir. Bu gibi durumlarda para biriktirmiş olmak bir süre de olsa geleceğinizi güvence altına almanızı sağlıyor. Ama bazılarımız para biriktirme konusunu alışkanlık edinmekte zorluk çekiyor. Peki bu kişiler para biriktirmek için ne yapmalı, kendine nasıl bir yol çizmeli?

Ayın sonu geldi, bir gün sonra maaşınızı alacaksınız. Fakat bu akşam da arkadaşlarınızla buluşmak istiyorsunuz, cebinizde de hiç para yok. Aklınıza hemen şu geliyor; 'ek hesap ne güne duruyor, ordan harcarım, nasıl olsa yarın maaşım yatacak' İşte en tehlikeli durum. Evet yarın maaşınız yatacak, paranızı alacaksınız ama harcama yaptığınız için eksi hesaptan başlamış olacaksınız. Yani bir bakıma yeni aya borçla gireceksiniz. Bunun için sabredin ve görüşmeyi sadece bir gün erteleyin. O akşam harcayacağınız miktarı da, aylık bütçe defterinizin içine ekleyin ve hesabınızı ona göre yapın. 

BİRİKİM YAPMAK İÇİN BEKLEMEYİN

Birikim yapmak zaman alan bir durum. O yüzden hemen birikim yapmaya başlamalısınız. Bu ay birikim yapmayayım, öbür ay başlarım diyorsanız, geç kalmış olursunuz. Elinize para geçtiği anda kenara koymaya başlayın. Bir süre sonra paranın iyi biriktiğini gördükçe daha çok yapmak isteyeceksiniz. Yeter ki bir an önce başlayın.

OLMADIK ŞEYLERE PARA HARCAMAYIN

Bazen can sıkıntısından bazen de tüketme ihtiyacından sırf almak için ürün alıyoruz. Kıyafet dolabınızı açıp bakıp lütfen giymediğiniz en az 2 kıyafet bulacaksınız. Peki bunları neden ve ne zaman aldığınıza dair ufak bir fikriniz var mı? Farkında olmadan gereksiz bir harcama yaptınız. O gereksiz harcamanın bir kısmı bile olsa kenara koysaydınız, geleceğinize ufak bir katkıda bulunmuş olacaktınız.

KREDİ KARTINA YÜKLENMEYİN 

Ödeyemeyeceğiniz ya da ödemekte zorlanacağınız bir tutar için kredi kartınızı aklınıza getirmeyin. Kredi kartı borçlanma değil, ödeme aracı.  Elbette kredi kartı kullanın ama bunu bilinçli yapın. Çünkü insan nakit para vermediği zaman daha çok harcama yapıyor. Kredi kartını doğru kullanma taktiklerine buradan bakabilirsiniz.

Paranızı tabii ki harcayacaksınız. Çünkü zaten hem tecrübe edinmek hem de yaşam standartlarımızı ilerletmek için çalışıyoruz. Fakat bu parayı gereksiz harcayabilirim anlamına gelmemeli.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store