Neden kendimize 'acil durum fonu' oluşturmalıyız?

Tamam devletler veya kurumlar acil durum fonu oluşturuyor da insanlar neden acil durum fonu oluşturmalı diye düşünenlerin aklını açacak öneriler.

Bazen hepimizin paraya ihtiyacı olabiliyor. Ve bu anları önceden tahmin etmek de kolay olmuyor.  Eşten dosttan borç istemek eskiye oranla artık daha da zor. Bankalardan kredi almanın da belli şartları var ve o borcu geri ödemek de sorun olabiliyor. O zaman beklenmedik anlar için bir fon oluşturmak artık şart haline geldi.

 

Acil durum fonu dediğimiz bu fonu oluşturmak için tarihi ileriye atmayalım bugünden oluşturalım. Gelirinizin yüzde 10’unu bu fona ayırın ve zorunlu ihtiyaç olmadığı zaman bu fonu kullanmayın. Bu bir istek fonu değil! İhtiyaç fonu...

Peki bu fon nasıl olmalı?

2 6 Öncelikle bu fon nakit olmalı.
Öncelikle bu fon nakit olmalı.
3 6 Kolay erişebileceğiniz bir yerde olmalı, banka hesabı iyi bir örnek.
Kolay erişebileceğiniz bir yerde olmalı, banka hesabı iyi bir örnek.
4 6 Diğer paralarınızdan ayrı bir hesapta olmalı. Bunun ayrı bir para olduğunu asla unutmamalısınız.
5 6 Maliyetsiz olmalı.
Maliyetsiz olmalı.

 Kredi kartı, KMH hesabı ya da kredi sizin acil durum fonunuz değil. Acil durumlarda ev araba satmak da sizi normal ortamdan daha indirimli bir fiyata iteceğinden o da sizin açınızdan maliyetli.

6 6 Hedef rakam koymalısınız.

Ve ona ulaşana kadar durmamalısınız. Sonra da o para yok gibi hayatınızı devam ettirmelisiniz. Bir gün gelip de birikmiş paraya ihtiyacınız olduğunda; Acil Durum Fonu size bir kahraman gibi yetişecek.

Yorumlar
Kalan Karakter 800