Neden Herkesin Bir Acil Durum Fonu Olmalı?

Hayat sürprizlerle dolu. Kişisel finansal hayatımızı etkileyecek olaylar hepimizin başına gelebilir. Böyle beklenmedik olayları engelleyemeyiz ama karşısında daha güçlü durabiliriz. Bunu yapmamız için de bir acil durum fonumuz olmalı.

Acil durum fonu böyle durumlarda yardımımıza koşacak, hızır gibi yetişecektir.

Öncelikle bir miktar belirleyelim. Aylık zorunlu giderimiz eğer 2000 liraysa biz en az 3 aylık giderlerinizi karşılayacak kadar biriktirmeliyiz. Bu hesaba göre acil durum fonu için 3 x 2000=6000 lira para biriktirmiş ve acil durum fonuna ayırmış olmalıyız.

Fonu oluştururken dikkat etmemiz gereken bazı hassas noktalar var. Örneğin ilk olarak bu para nakit olmalı. Altın vs gibi değerli yatırım araçları elbette önemli ama bu yatırım araçlarının fiyatları aşağı yukarı değişkenlik gösterebiliyor. Siz bu fon için nakit para bulundurun.

Acil durum parasına kolayca ulaşabilmek de önemli. Adı üstünde acil durum. Paranızı bir bankada tutabilir, ihtiyaç anında çekebilirsiniz.

Diğer önemli husussa tamam bankada olsun bu para ama diğer hesaplarınızdan ayrı dursun ki onu harcamayın.

Bunlar Acil Durum Fonu Değil

Acil durum fonunuz için ayırdığınız paranın maliyeti olmamalı. Kredi kartındaki limitiniz, KMH yani Kredili Mevduat Hesabı limitiniz, kredi çekebilme olasılığınız... bunların hiçbiri acil durum fonu değil. Bunları yaparken ekstra masraf ödüyorsunuz. Yine acil durumda evi arabayı satarım da çare değil, o an paraya ihtiyacınız olduğundan bir miktar zarar etmeniz mümkün.

Bugünden itibaren 5, 10 lira fark etmeksizin bir kenara ayırmaya başlayın ve ihtiyaçlarınıza yetecek kadar para biriktirin ve her duruma hazır olmanın verdiği huzurla hayatınıza devam edin.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store