Maaşımın Ne Kadarını Birikime Ayırmalıyım?

Her maaş gününde elinize geçen parayla birikime başlamayı mı düşünüyorsunuz? Ne kadar birikim yapacağınızı bilmek gelirinize ve finansal hedeflerinize bağlı. Peki bu durumu nasıl yönetmelisiniz?

Her maaş gününde elinize geçen parayla birikime başlamayı mı düşünüyorsunuz?

Ne kadar birikim yapacağınızı bilmek gelirinize ve finansal hedeflerinize bağlı. Peki bu durumu nasıl yönetmelisiniz?

1. Sizin için en uygun miktarın ne olduğuna karar verin: Ne kadar biriktirmeniz gerektiğini anlamak için bir plan yapın. Örneğin, 60/30/10 bütçesi ile %10 kategorisinin birikimlerinize gitmesine karar verebilirsiniz. Bunu yapmanız hiç de zor değil. Size en uygun yaklaşımı seçin.

2. Maaşınızı birikimleriniz ve yatırım hedefleriniz arasında bölün: Birikimlerinizi farklı hesaplara ayırmak, sahip olduğunuz birikim hedefinize odaklanmanıza ve doğru yolda kalmanıza yardımcı olabilir. 

Peki maaşınızı nasıl bölebilirsiniz? İşte bazı öneriler:

Acil durum birikimleri: Acil durumlar için biriktirilecek ideal para miktarı, temel yaşam masraflarınızın (gıda, ilaç, konut, temel hizmetler) 3 ila 6 ayı veya mümkünse daha fazlası olmalı. 

Kısa vadeli birikimler: Kısa vadeli hedeflerinizi belirleyerek maaşınızdan ne kadarını birikime ayırmanız gerektiğine karar verin. Ev peşinatı için mi biriktiriyorsunuz? Bebek için mi? Bir iş için mi? Unutmayın bu, beş yıldan daha kısa bir süre içinde erişmeniz gereken para.

Emeklilik için biriktirilen para: Emeklilik birikimleriniz söz konusu olduğunda, paranızı yatırmak, paranızı büyütmenin en iyi yolu.

Diğer yatırımları düşünün: Dikkate alınması gereken yatırım türleri arasında emeklilik hesabınızın dışında borsaya yatırım yapmak, gayrimenkule veya küçük işletmelere yatırım yapmak yer alır.

İstek harcamaları: Hayat tamamen işten ve eğlenceden ibaret olamaz! Bu nedenle, eğlence için bütçenizde yer açmanız önemli. Seyahat, alışveriş ve diğer savurganlıklar gibi şeyler bu eğlenceli kategoriye girer.

Maaşınızın ne kadarını birikime ayırmanız gerektiğini bilmek, hedeflerinize bağlı! Bu nedenle, ne kadar biriktireceğinizi hesaplarken önce bütçenizi ve hedeflerinizi belirlemeniz gerekecek!

Hayatınızı Nasıl Değiştirebilirsiniz?Hiç uyanıp “Hayatımı değiştirmem gerek” diye düşündüğünüz, ancak ne yapacağınızı veya nereden başlayacağınızı bilmediğiniz oldu mu? Rutininizden çıkmak ve hayatınızda değişiklik yaratmak ilk başta zor gibi görünebilir.

 

Etiketler Birikim Maaş
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store