Kısa Orta Uzun Vadede Hedefe Giden Yol Haritası

Başarıya giden yolun ilk aşaması finansal hedefler belirlemek olmalıdır. Bu ister acil durum fonu oluşturmak, borçsuz olmak veya muhteşem bir tatile çıkmak olsun, finansal hedefinizin net olması gerekir.

Başarıya giden yolun ilk aşaması finansal hedefler belirlemek olmalıdır. Bu ister acil durum fonu oluşturmak, borçsuz olmak veya muhteşem bir tatile çıkmak olsun, finansal hedefinizin net olması gerekir. 

Finansal hedeflerinizin satın alma işlemlerine bağlı olması gerekmediğini de unutmayın, bunlar şunlar olabilir:

 • Daha minimalist bir yaşam tarzına sahip olmak
 • Pasif gelir elde etmek
 • Kıtlıktan bolluk zihniyetine geçmek 
 • İşinizden daha fazla para kazanmak

İstediğinizi elde etmenin ilk adımı, ne istediğinize karar vermektir. 

Finansal hedefler neden önemlidir?

Hedeflerinizi göz önünde bulundurarak bir bütçe oluşturmak ve giderleri azaltmak, harcamalarınızı yönetmeyi kolaylaştırır. Finansal hedefler, belirli bir finansal yolculuğu neden seçtiğinizi size hatırlatır. Kıyafet bütçenizi azalttığınızda veya online yemek siparişi vermek yerine evde pişirmeyi seçtiğinizde kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Hedefleriniz hakkında net olun

Hedeflerinizin net olduğundan emin olun. Bu, iyi hedefler belirlemenin en iyi yoludur. Netlik, hedefinize ulaşmaya çalışırken hatalardan kaçınmanıza yardımcı olur.

Hedefiniz ne kadar spesifik olursa, ona bağlı kalmanız için o kadar motive olursunuz. 3 yıl içinde araba almak istiyorum demek yerine, istediğiniz arabanın rengi, markası ve modeli konusunda net olun.

İşte bir ipucu, bir vizyon panosu oluşturun! Finansal hedefleriniz konusunda heyecanlı olmalısınız. Hedef listenize baktığınızda veya oluşturduğunuz vizyon panosuna göz attığınızda, finansal hedefinize odaklanmanıza yardımcı olur.

Şimdi, hedeflerinize ulaşmak istediğiniz zaman dilimine bağlı olarak yararlanabileceğiniz bazı finansal hedef örneklerine geçelim.

Kısa vadeli finansal hedefler: 12 ile 24 ay 

Kısa vadeli finansal hedefler için para kolayca erişilebilir olmalı ve bir birikim hesabınız olmalı. Bu birikim hesabına maaş bazında veya aylık olarak katkıda bulunmaya karar verebilirsiniz.

Kısa vadeli finansal hedeflere özel örnekler şunları içerir:

 • Tatil için birikim
 • Hediye için birikim
 • Düğün bütçesi
 • Ev tadilatı
 • Acil durum fonu oluşturmak
 • Borç ödemesi

Orta vadeli hedefler: 2 ile 5 yıl

Orta vadeli finansal hedefler kısa vadeli hedeflerden daha fazla planlama ve biraz daha fazla para gerektirecek bir hedef olabilir. Bunlar, ileride veya yıllık hedeflerinizi bir parçası olarak sahip olabileceğiniz hedeflerdir. Orta vadeli finansal hedeflere örnekler:

 • Ev peşinatı için birikim
 • Araba satın almak için nakit

Uzun vadeli hedefler: 5+ yıl

Uzun vadeli finansal hedefler, planlama ve kararlılık gerektirir. Hedefe ulaşmanın sizin için neden önemli olduğunu açıklayamazsanız, uzun vadeli hedeflerle boğulursunuz.

Finansal hedefin sizin için neden önemli olduğunu kendinize hatırlatmalısınız. Paraya hemen ihtiyacınız olmayacağından, biriktirdiğiniz parayı uzun vadeli bir finansal hedef için yatırmayı düşünün. 

Örnekler;

 • Çocukların üniversite eğitimi için birikim
 • Emeklilik için yatırım 

Finansal hedeflerin temel özellikleri

Ne kadar ve ne kadar süreyle tasarruf etmeniz gerektiğini bilmek önemli. Finansal hedeflerinizi tanımak ve bir tasarruf planı oluşturmak, finansal hayalinizi gerçekleştirmenin ilk adımı. SMART hedefler belirlediğinizden emin olun. 

Spesifik

Bu, tam olarak neyi başarmak istediğinizi ortaya koymak anlamına gelir. Örneğin, bir evin peşinatı için şu kadar birikim yapmak istiyorum. 

Ölçülebilir

Esasen ilerlemenizi nasıl izleyeceğiniz konusunda bir ölçü birimi belirlemek istiyorsunuz. Örneğin, 5 yılda şu kadar paraya sahip olmak için önümüzdeki 60 ay boyunca ayda şu kadar biriktirmem gerekecek.

Ulaşılabilir

Hedeflerinizi ulaşılabilir kılmak için eylem adımları belirlemeniz gerekir. Örneğin, bunu şu anki işimde fazla mesai yaparak daha fazla para kazanarak veya bir yan iş kurarak yapabilirim. 

İlgili

Ayrıca geliriniz, zamanınız ve yapabilecekleriniz gibi faktörlere dayalı olarak gerçekçi hedefler oluşturmanız gerekir. Örneğin, spor salonu üyeliğimi iptal edeceğim veya bir yıl içinde gelirimi şu kadar artıracağım. 

Zaman sınırlı

Son olarak, hedeflerinize ulaşmak istediğiniz zamana göre belirli bir zaman dilimi atamak önemli. Örneğin, 5 yıl içinde ev sahibi olmak istiyorum. 

Kendinizinkini yaratmak için bu finansal hedef örneklerinden yararlanın!

Gerçekten ne istediğinizi ve neden istediğinizi anlamak için zaman ayırın. Ne istediğinizi netleştirdikten sonra, bunları elde etmek istediğiniz zamana öncelik verebilir ve zaman çizelgeleri belirleyebilirsiniz.

Finansal hedeflerinizi belirlemek harika bir adım, ancak bir plan oluşturduğunuzdan emin olun, böylece onu destekleyecek paranız olur. Harcamaları kısmak iyi bir başlangıç olsa da gelirinizi artırmak da finansal hedeflerinize ulaşmanın harika bir yolu olabilir.

Bahane Üretmeye Son! Meşgul Kişiler İçin Para Yönetimi İpuçları Hayatınızdaki tüm sorumlulukların, haftada bir bile olsa bütçe oluşturmanıza veya çevrimiçi finansal hesabınıza giriş yapmanıza engel olduğunu düşünüyorsanız, bahane üretmeyi bırakın ve para yönetiminizi iyileştirmenize yardımcı olması için bu hızlı finansal ipuçlarını kullanın.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store