Kendinize bu 4 soruyu mutlaka sorun!

Gün içerisinde her an bir seçim yapıyoruz. Sabah kalktığımızda ne giyeceğimizden öğlen ne yiyeceğimize, harcamalarımızdan tutun da kaçta uyuyacağımıza kadar onlarca konuda karar veriyoruz.

10 DAKİKANIZI AYIRIN VE SORUN

Kilo almayalım diye yediklerimiz, uykusuz kalmayalım diye uyku saatimiz, şık görünelim diye kıyafetlerimiz üzerinde düşünüyoruz ama iş finansal konulara gelince buna yeterince vakit ayırıyor muyuz?

Geleceğimizi sağlam temeller üzerine kurmak ve finansal güvencemize sahip olmak için kendimize bir vakit ayırmamız şart.

Şimdi hemen oturun, kendiniz için 10 dakika vakit ayırın ve kendinize bu soruları sorun. Cevapları kimse bilmek, duymak zorunda değil, kendinize karşı dürüst olun.

BORCA YAKLAŞIMIM NE?
BORCA YAKLAŞIMIM NE?

Borçlanmaya karşı yaklaşımınız nasıl?
Borçtan korkuyor musunuz, borç yiğidin kamçısıdır mı diyorsunuz?   
Giyim, kuşam, gezmek gibi yaşam standartlarınız için mi borçlanıyorsunuz, ev, araba gibi şeyler satın almak veya eğitiminiz için mi?

Eğer borç uykularınızı ve huzurunuzu kaçırıyorsa, düzenli bütçe yapmayı ve harcamalarınızı kontrol altında tutmayı ihmal etmemeniz gerek sağlığınız gerek huzurunuz için çok önemli.

SELDA'YA KULAK VERELİM...

Para Durumu takipçilerinden Selda kendi durumunu şöyle anlatıyor; “Uzun yıllar stres içinde borçla mücadele ettim, desteğiniz ve yol göstermenizle borçlarımı bitirdim. Borcum bittikten sonraki hislerimi, nasıl hafiflediğimi kelimelerle ifade edemiyorum. Bir daha borç mu… asla!”

YATIRIMA BAKIŞ AÇINIZ NASIL?
YATIRIMA BAKIŞ AÇINIZ NASIL?

Yatırım araçlarını tanıyor muyum?
Çalışarak, alın teri dökerek kazandığım param da çalışsın ister miyim?
Risk toleransım hangi yatırım araçlarına uygun?
Yatırım yaparken neye göre karar alıyorum?
Emekliliğim için yatırım yapıyor muyum?

Yatırım öncelikle kendini tanıyarak, bilgiyle ve planla yapılması gereken bir şeydir. Eş-dosttan duyduklarınız ya da etraftan gelen tüyo duyumlarıyla yatırım yapıp paranızı riske atmaktansa, sorun, okuyun, bildiğiniz yatırım araçlarına yatırım yapın. Amacınız kısa vadede paranızı katlamak değil, sürdürülebilir bir yatırım yapmak olsun.


BİR DAHA ASLA!

Para Durumu takipçilerinden Emirhan; “Arkadaşlarım yatırım konuşurken duyduklarım kulağıma o kadar karlı geliyordu ki kısa vadede ben de kazanırım dedim. O ay maaşımı aldım ve arkadaşlarımı dinleyip yatırım yaptım. Ay ortasında otobüse binecek param kalmamıştı! Bir daha asla başkalarından duyduklarımla bilmediğim yatırımlara girmem.”

FİNANSAL HEDEFLERİM NET Mİ?
FİNANSAL HEDEFLERİM NET Mİ?

Kısa vadeli finansal hedeflerim neler? Orta vadeli finansal hedeflerim neler?
Uzun vadeli finansal hedeflerim neler? Finansal hedeflerimin bir planı var mı? Hayal olarak bir kenarda duruyorlar mı? Hedeflerim doğrultusunda aksiyon alıyor muyum, yoksa piyango çıksın diye mi bekliyorum? 

Bu sorular, kendinize sormanız gereken temel soruların başında geliyor. Ne de olsa rotası belli olmayan bir yelkenliye, ulaşacağı noktaya varması için en güçlü rüzgar bile yardım edemez.
Asla geç kaldım demeyin, finansal hedeflerinize doğru yol almak için hemen bugün adım atın. Hedeflerinizi hayalden öteye taşıyın, planlayın.

KENDİMİ GÜVENDE HİSSEDİYOR MUYUM?
KENDİMİ GÜVENDE HİSSEDİYOR MUYUM?

Bugün beklenmedik bir durumla karşılaşsam ne yaparım?
Kenarda köşede kötü gün birikimim var mı?
İşsiz kalsam kaç ay temel giderlerimi karşılayabilirim?

 

Acil durumlara karşı hazırlıklı olmak sizi daha güçlü ve güvenli kılacaktır.

Yorumlar
Kalan Karakter 800