Finansal Pişmanlıklar

Özlem Denizmen, bugünkü Posta Gazetesi köşesinde finansal konulardaki pişmanlık alanları ve çözümleri hakkında yazdı!

Para konularında pişmanlıklarınız var mı? Harcamalar, birikimler, borçlar… Bu duyguları yok etmek için “Ah, tüh, keşke” demek yerine harekete geçelim. İşte finansal konulardaki pişmanlık alanları ve çözümleri...

Harcama röntgeni
Harcamalarını kontrol etmek ve finansal pişmanlıklardan kurtulmak için öncelikle harcama alışkanlıklarının röntgenini çek.

KÖK SEBEP: Neden ve hangi durumda harcıyorsun? Örnek: Sabah işyerimde bilgisayarın önüne oturduktan sonra e-ticaret sitelerinin reklamlarını görünce.

ZAMAN: Saat kaçta alışverişin geliyor? Belli bir saat var mı? Örnek: Öğlen yemeğinden sonra kahvemi içerken alışkanlık sosyal medyaya bakıyorum, dayanamıyorum.

KIŞKIRTICI ALAN: Neredeyken alışveriş yapıyorsun? Bir düşün, kredi kartı ekstrene bak. Örnek: AVM evimin yakınında. Önünden geçerken illaki içeri girip gerekli gereksiz bir şey alıyorum.

TEHLİKELİ KİŞİ: Yanında kim varken harcayasın geliyor? Hmm… Herkesi bir gözden geçir. Örnek: Komşum bana yeni aldığı kıyafetleri, yaptığı harcamaları anlatıp ‘hadi sana da yakışır’ diyor. Ben de etkileniyorum.

FIRSAT! ‘Aman kaçırma! Son fırsat! Şimdi al!’ gibi reklamları gördüğünde dayanamıyor musun?

DUYGULAR: Hangi duyguları yaşadıktan sonra, birden kendini harcama yaparken buluyorsun? Örnek: Çok sevinçli olunca kendimi şımartmak için alışverişi severim.

PİŞMANLIK: Harcamaların pişmanlık hissi uyandırıyor mu?

İşte çözüm

  • Kredi kartını alışveriş sitelerine tanımlama ki alması kolay olmasın.
  • Belirli duygulardan sonra alışveriş yapıyorsan, bu his geldiğinde alışveriş yerine başka bir alışkanlık geliştir. Müzik dinlemek, evde zıplamak gibi.
  • Bir şeyi almadan önce 10 saniye boyunca o şeye şunları sor:
  • Sen istek misin ihtiyaç mı?
  • Seni kaç kere kullanacağım?
  • Senden evde kaç tane var?
  • Senin için borçlanmaya değer mi?
  • Zaaflardan tasarruf ettirip hedeflerin için birikim yaptıran uygulamam Moneye‘yi indirebilirsin.

Acil durum
Keşke dememek için, hayatın sürprizlerine karşı kendini güvenceye al. İş kaybı, vefat, kaza gibi durumlara karşı ACİL DURUM FONUN hazır olsun. En az üç aylık zaruri giderin kadar kolay ulaşılabilir, NAKİT parayı ayrı bir yerde tut.

Borç verirken
Biri senden borç isterse iyice düşün. Bu paranın geri dönmemesini göze alabilir misin? l Senin borcun var mı? l Borç vereceksen kendi harcamalarını buna göre ayarlayabilir misin? l Bu durum ilişkinizi etkiler mi? l Borç vermek istemiyorsan, dürüstçe kendi finansal durumundan bahset.

Birikimin yolu
‘’Ben bir türlü biriktiremiyorum!’’ deme, kendine inan ve dediklerimi uygula.
Birikime adres lazım. Bu para nereye gidecek? Hangi hedefinize hizmet edecek? Örnek: Evlilik masraflarım için para biriktirmek istiyorum.

Hedefe ulaşmak için plan yapmak gerek. Bu parayı kaç ayda biriktirebilirsin? Düşün.
Gelirin eline geçtiği gibi belli bir kısmını birikime ayır. Kalan parayla birikim yapma.
Birikimi hedefin için yaptığını hatırla. Çok beğendiğin, satın almak istediğin kaban hedef değil.


Kendini zorlama
Kendi evinde oturup kira yerine kredi ödemek istedin ama hesaplar şaştı. Neden? Gelirine uygun oranda borçlanmadın ve hem borçlar aldı başını gitti hem de evinizde huzur kalmadı. Çözüme gelince: Sakin ol, hiçbir şey evinin huzurundan kıymetli değil. Banka ile görüşüp yapılandırma olanaklarını, şartlarını sor, aklına yatıyorsa yap. Diğer seçenekler; evi satıp borçlarını kapatabilir veya başkasına kiralayabilirsin.


Yatırım denince...
Yatırım yapmayan zengin olmaz ama pişman olur. Birikimlerini bir kenarda bırakma, yatırım yaparak değerlendir. Paran işlesin, çalışsın. Ama arkadaş, sosyal medya tavsiyelerine bakarak paranızı riske atma, pişman olma. Yatırım araçlarını, borsayı tanıyın, vadeli mevduat, altın, döviz, arsa, gayrimenkul, hisse... Bilmediğin, aklına yatmayan yerlere paranı koyma. Kendi risk karakterini tanı, bankaya git işin uzmanına sor ve değerlerine uygun hareket et.


Emeklilik günleri
Emeklilik döneminde ihtiyaçların ve isteklerin aynı olacak, yalnızca maaşın yetmeyecek. Rahat etmen gereken bu yıllarda çocuklarına, başkalarına muhtaç olma. Finansal özgürlüğün elinde olsun. Ne yapmalı? Gelecek için birikim! n 40 yaşına kadar yıllık gelirinin 3 katı kadar biriktir. Örnek: Ailenin aylık geliri 6 bin liraysa, yıllık 72 bin lira eder. 40 yaşına kadar 216 bin lira biriktirmelisin. 50 yaşına kadar yıllık gelirinin 4 katı, 60 yaşına kadar ise yıllık gelirinin 6 katı kadar birikimin olsun.

Kalp Kırmak - Klinik Psikolog Zaza Yurtsever Cevapladı!Bazen en yakınlarımız kalbimizi kırar. Peki neden ve ne yapmalıyız?

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store