Finansal Davranışlarınızı Düzeltin

Tüm finansal davranışlarımız ve kararlarımızın finansal sağlığımız üzerinde büyük etkisi var. Bu yüzden finansal sağlığımızı ve alışkanlıklarımızı iyileştirmeye yardımcı olmak için genel olarak ne yapmamız gerektiğini iyi düşünmeliyiz.

Tüm finansal davranışlarımız ve kararlarımızın finansal sağlığımız üzerinde büyük etkisi var.  Bu yüzden finansal sağlığımızı ve alışkanlıklarımızı iyileştirmeye yardımcı olmak için genel olarak ne yapmamız gerektiğini iyi düşünmeliyiz. Bu makalede de belirli finansal hedeflerimize ulaşmak için davranışlarımızı değiştirmemize yardımcı olabilecek ipuçlarını konuşacağız.

1.Küçük oyunlar yapın. 

Banka ve kredi kartınıza "Bunu gerçekten satın almamız gerekiyor mu?" yazan bir not yapıştırın. Bu, bunu şimdi satın almanız gerekip gerekmediği konusunda kafanızda bir konuşma başlatacak ve satın alma kararınızı bir gün, bir hafta hatta bir ay erteleyebileceksiniz.

2. Finansal davranışınızı değiştirmek için motivasyonunuzu bulun

Sizi motive edece bir söz bulun, bir yere yazın ve düzenli olarak görebilmeniz için buzdolabınıza veya aynaya koyun. Bazıları için bu, büyük bir satın alma işlemi için para biriktirmek gibi dışsal bir teşvik olabilir. Başkaları için bu, günlük harcamalarınızı azaltarak "doğru şeyi yaptığınız" için kendiniz hakkında daha iyi hissetmek gibi içsel bir teşvik olabilir.

3. Harcamalarınızı önce kimin azaltabileceğini görmek için bir arkadaşınızla yarışın

Herkes rekabeti sever. Bu yüzden borçlarınızı en aza indirme konusunda yarışabileceğiniz bir veya iki arkadaş bulun. Bakalım ilk kim başaracak? Meydan okuma için tarihler ​​belirleyin. Başarınızı nasıl ölçeceğinizi belirleyin. En önemlisi bir ödül seçin.

4. Seçimlerinizi değiştirin

Seçimlerinizden vazgeçin demiyoruz. Sadece daha az maliyetli şeyler yapın. Mesela günde üç kere düzenli olarak latte alıyorsanız, seçiminizi bir fincan kahve olarak değiştirin. 

5. Moneye ile sohbet edin

Yaptığınız harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendinize koyduğunuz “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesiniz? Bu ay ne kadar para harcadınız? Sorun, Moneye sana söylesin.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store