Çocuğunuza 10 Adımda Birikim Yapmayı Öğretin

İşte çocuğunuza 10 adımda birikim yapmayı öğretecek ipuçları:

 

1. İstekleri ve İhtiyaçları Ayırın

Çocuklara tasarrufun değerini öğretmenin ilk adımı, onların istekleri ile ihtiyaçları arasında ayrım yapmalarına yardımcı olmak. İhtiyaca; yiyecek, barınma ve giyim gibi temel unsurların dahil olduğunu ve isteklere de yapacakları tüm ekstra durumların dahil olduğunu açıklayabilirsiniz. Harcama açısından isteklerin nasıl arka planda kalması gerektiğini göstermek için kendi bütçenizi örnek olarak kullanabilirsiniz.

 

Sonuç olarak:

·      Para biriktirmek, ebeveynlerin çocuklarına küçük yaşta öğretebilecekleri bir alışkanlıktır.

·      İlk adım tasarruf, bütçe ve hedefler gibi önemli kavramları açıklamaktır.

·      Çocuklara harçlık vermek onlara paranın değerini ve sıkı çalışmanın önemini öğretebilir.

·      Küçük çocuklar birikimlerini bir kumbarada tutabilirler, ancak daha büyük olanlar hedefleri üzerinde çalışırken paralarını bankada tutmak isteyebilir.

·      Çocuklar, tasarrufun temel ilkelerinden biri olan imkanları dahilinde yaşamanın önemini öğrenmelidir.

 

2. Kendi Paralarını Kazanmalarına İzin Verin

Çocuklarınızın para kazanmalarına ve birikim yapmalarına izin vermek, onlara bunu nasıl kullanacaklarını öğrenme fırsatı sağlar. Ev işleri karşılığında bir ödenek sunduğunuzda, onlar da emek vererek çalışmanın değerini öğrenirler.

 

3. Birikim İçin Hedef Belirleyin

Bir çocuğa nedenini açıklamadan birikim yapması gerektiğini söylemek, ona anlamsızca görünebilir. Bu sebeple çocukların tasarruf hedefleri belirlemelerine yardımcı olmak, onları motive etmenin daha iyi bir yolu olabilir. Ne için biriktireceklerini bilirlerse, hedeflerini daha iyi yönetilebilir ve gerçeğe dönüştürebilirler.

 

4. Biriktirecekleri Yeri Belirleyin

Çocuklarınızın akıllarında bir birikim hedefi olduğunda, paralarını saklayabilecekleri bir yere ihtiyaçları olacaktır. Küçük çocuklar için bu bir kumbara olabilir. Ancak biraz daha büyüklerse, onlara bir bankada tasarruf hesabı açabilirsiniz. Bu şekilde, birikimlerini nasıl yöneteceklerini ve hedeflerine doğru ne kadar ilerleme kaydettiklerini görebilirler.

 

5. Harcamaları Takip Edin

Biriktirmenin en önemli parçası, paranın nereye gittiğini bilmektir. Harçlıklarını nereye gittiğini görmeleri açısından harcamalarını yazmalarını sağlamak iyi bir deneyim olabilir. Harcama alışkanlıklarını değiştirmeleri için birikim hedeflerine daha hızlı ulaşabileceklerini düşünmeleri için onları teşvik edin.

 

6. Birikim İçin Teşvik Edin

Çocuklarınızı motive etmekte sorun yaşıyorsanız, çabalarını artırmak için ödül sunabilirsiniz. Örneğin, çocuğunuz büyük bir tasarruf hedefi belirlediyse, tasarruf edilenin bir kısmını karşılamayı teklif edebilirsiniz. Buna ek olarak, çocuğunuz hedefi için yaptığı birikiminin yarısına ulaştığında, bonus olarak bir ödül sunabilirsiniz.

 

7. Hatalara Yer Açabilirsiniz

Çocuklara kendi paralarının kontrolünü vermenin bir parçası da onların hatalarından ders almalarına izin vermektir. Çocukları hatalarından uzaklaştırmak size maliyetsiz gözükebilir fakat her hata bir öğretidir. Bu şekilde, gelecekte para yönetiminde ne yapmayacaklarını bilirler.

 

8. Alacaklı Olun

Çocuğunuzun satın almak istediği bir şey varsa ve para biriktirmesi zaman alacak ve o onu alabilmek için sabırsızlanıyorsa, çocuğunuza geri ödemek şartıyla borç verebilirsiniz. Bu yöntem de çocuğa aldığı borcu nasıl kontrol edeceğini bilmesine yardımcı olabilir.

 

9. Para Hakkında Konuşun

Çocukların birikimi öğrenmesini ve bir yaşam tarzı haline getirmesini istiyorsanız, onunla bu konuyu sürekli konuşmalısınız. İster para hakkında konuşmak için düzenli toplantı planlayın ister günlük rutininizin bir parçası olarak para sohbetleri yapın, anahtar konu konuşmayı sürdürmektir.

 

10. İyi Örnek Olun

Çocuklar ne görürse, onu yapar. Eğer çocuğunuzu birikime teşvik etmek istiyorsanız, sizin de birikim yapıp, ona örnek olmanız gerekir. Örneğin; birlikte yapacağınız aile tatili için para biriktirebilirsiniz.

 

Finansal olarak hem ebeveynler hem de çocuklar için öğrenilmesi gereken dersler vardır. Birikimi çocuğunuzun rutininin düzenli bir parçası haline getirebilir, parlak bir finansal geleceğin temelini oluşturabilirsiniz. İlk adımlarınıza bu yazıda yer alan ipuçları ile başlayabilirsiniz.

 

Kaynak: https://www.investopedia.com/personal-finance/10-tips-teach-your-child-save/

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800