Bu yöntemle hem bütçenizi düzenleyin hem de para biriktirin!

Bütçenizi kontrol etmekte zorluk çekiyorsanız bu basit yöntemle; hem neyi nereye harcadığınızı bileceksiniz hem de ay sonunda para biriktirebileceksiniz.

1 8 PARANIZI 6 KAVANOZA AYIRIYORUZ
PARANIZI 6 KAVANOZA AYIRIYORUZ

Bunu ayırırken de belli oranlar kullanacağız.

2 8 BİRİNCİ KAVANOZ: İHTİYAÇLAR
BİRİNCİ KAVANOZ: İHTİYAÇLAR

İlk kavanoz sizin için en önemli olan kavanoz diyebiliriz. Buraya paramızın %55’ini ayırıyoruz. Buradan tüm temel ihtiyaçları karşılıyoruz. Faturalar, yiyecek, ulaşım gibi giderler için tüm masrafları bu kavanozdan karşılıyoruz.

3 8 İKİNCİ KAVANOZ: EĞLENCE
İKİNCİ KAVANOZ: EĞLENCE

Bu kavanoza paranızın %10’unu koymanız gerekiyor. İkinci kavanoz en sevdiğiniz kavanoz olabilir çünkü bu kavanozdan tüm eğlence ve sosyalleşme giderlerini karşılayabilirsiniz.

4 8 ÜÇÜNCÜ KAVANOZ: BİRİKİM

Bu kavanoz ise bizim en sevdiğimiz. Sizin para biriktirmenizi sağlayan bu kavanoza paranızın %1o’unu ayırın.  İleride bu parayı güzel satın almalar için kullanacaksınız.

5 8 DÖRDÜNCÜ KAVANOZ: EĞİTİM
DÖRDÜNCÜ KAVANOZ: EĞİTİM

Kitap almak, kurslara katılmak ve kendinizi geliştirmeye harcayacağınız tüm paraları bu kavanozda tutun. Buradaki para ise tüm paranın %10’u olmalı. Bu kavanozdaki parayı kullanmayı unutmayın. Çünkü sizin en büyük yatırımınız yine kendiniz.

6 8 BEŞİNCİ KAVANOZ: LÜKS HARCAMALAR

Televizyon, cep telefonu ve benzeri lüks tüketim araçları için bu kavanozu kullanıyoruz. Buraya her ay paramızın %10’u kadarını ayırıyoruz.

7 8 ALTINCI KAVANOZ: HEDİYE VE BAĞIŞLAR
ALTINCI KAVANOZ: HEDİYE VE BAĞIŞLAR

Arkadaşlara hediyeler, bağışlar ve dışarıya yapılacak jestlere harcanan parayı 6. kavanozdan alıyoruz. Bu kavanozda olması gereken rakam ise paranızın %5.

8 8 YÖNTEMİN YARARI

Her ay bu kavanoz yöntemiyle giderlerinizi kontrol edebilirseniz. Bir sonraki aylarda bütçenizin aslında yetebileceğini ve para biriktirebileceğinizi göreceksiniz. En önemlisi de para harcama alışkanlığınızı değiştireceksiniz.

Kaynak: Brightside.me

Yorumlar
Kalan Karakter 800