Birikime Başlamak İçin Nasıl Motive Olabilirsiniz?

Birikim için motivasyona mı ihtiyacınız var? Unutmayın motive olmanın yollarını bulmak, hedeflerinize ulaşmanın anahtarı. Motivasyon, gerçekten ne istediğinize odaklanmanızı sağlayacak! İşte birikime başlama motivasyonunuzu oluşturmak ve sürdürmek için 12 basit ipucu!

Birikim için motivasyona mı ihtiyacınız var? Unutmayın motive olmanın yollarını bulmak, hedeflerinize ulaşmanın anahtarı. Motivasyon, gerçekten ne istediğinize odaklanmanızı sağlayacak! İşte birikime başlama motivasyonunuzu oluşturmak ve sürdürmek için 12 basit ipucu!

 1. Spesifik olun: Neyi başarmak istediğiniz konusunda net olmak için SMART hedefleri belirleyin. Hedefleriniz spesifik, ölçülebilir, ulaşılabilir, alakalı ve zamana bağlı olmalı.
 2. Nedenini bilin: Birikim hedefinizin arkasına güçlü, tutkulu bir amaç eklemek sizi daha motive edecek. Bu birikim hedefinin neden önemli olduğunu kendinize hatırlatmak, odaklanmanıza yardımcı olacak. 
 3. Niyetinizi belirleyin ve başkalarına söyleyin: Para biriktirme niyetini belirleyin. Ancak hesap verebilirlik çok önemli. Hedefi ve hedefe nasıl ulaşmayı planladığınıza ilişkin planı güvendiğiniz kişilerle paylaşın.
 4. Kısa vadeli hedefler oluşturun: Gerçekçi zaman çizelgeleriyle hedefler belirlemek önemli. Büyük hedeflerinizi küçük hedeflere bölmek sizi bunalmaktan kurtaracak ve hedeflerinize çok daha kolay ulaşmanıza yardımcı olacak.
 5. Kazançlarınızı kutlayın: Yol boyunca hızlı kazançlar elde etmek için kendinizi hazırlayın. Birikime yatırdığınız ilk miktarı kutlayın.
 6. Paranızı ayrı tutun: Birikimlerinizi ayrı bir hesapta veya farklı bir birikim kovasında tutun.
 7. Hayal panosu oluşturun: Görsel ipuçlarını kullanmak, para biriktirme motivasyonunuzu yüksek tutmanın harika bir yolu. Vizyon panosu, önceliklerinizin ne olduğunu size hatırlatacak ve harika bir günlük hatırlatıcı olabilir.
 8. Birikim çizelgesi başlatın: Bir para tasarrufu çizelgesi kullanarak para biriktirmek için motivasyon kazanın! Para tasarrufu çizelgeleri, belirli hedefler için parayı izlemenize yardımcı olan yazdırılabilir çizelgelerdir.
 9. Kontrol listesi oluşturun: Bir kontrol listesi oluşturmak, ilerlemenizi takip etmenin ve dönüm noktasına her ulaştığınızı bilmenin kolay bir yolu.
 10. Kişisel finans içeriğinden yararlanın: YouTube videolarını izleyin, podcast'leri dinleyin, kişisel finans kitaplarını okuyun ve para biriktirmek için motive olmak için kendinizi ilham verici hikayelerle kuşatın!
 11. Kısıtlanmış hissetmekten kaçının: Yoksunluk, para biriktirme motivasyonunu kaybetmenin en kolay yollarından biridir. Bu yüzden size keyif veren ve hayatınıza değer katan şeylere ve deneyimlere bütçenizde yer açın.
 12. Birikimlerinizi otomatikleştirin: Birikimi her zamankinden daha kolay hale getirmek için maaşınıza otomatik transferler olşturun. Ödemenizin belirli bir yüzdesini veya her hafta otomatik olarak yatırılacak belirli bir tutarı seçin.
Birikim Yaparken Bu Stratejileri KullanınBirikim stratejinizi nasıl geliştirmeniz gerektiğini biliyor musunuz? İşte yapmanız gerekenler:

 

 

Etiketler Motivasyon Birikim
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store