Bebek Sahibi Olmaya Finansal Açıdan Hazır Mısınız?

Doğru adımlarla bebeğiniz için tasarruf edebileceğinizden, ihtiyaçlarını karşılayabileceğinizden ve finansal hedeflerinize ulaştığınızdan emin olabilirsiniz.

Bebek sahibi olmak kesinlikle yaşamı değiştiren bir deneyim! Ailenizi sadece yeni bir üye ile genişletmekle kalmayacak, aynı zamanda yeni bir yaşam tarzına ve finansal durumunuzdaki değişikliklere uyum sağlayacaksınız. Evet, bebek sahibi olmanın birtakım sorumlulukları var. Ve bunlar bütçenizi biraz zorlayabilir. Bu yüzden bebek için finansal olarak hazırlanmak iyi bir plan gerektirir. Doğru adımlarla bebeğiniz için tasarruf edebileceğinizden, ihtiyaçlarını karşılayabileceğinizden ve finansal hedeflerinize ulaştığınızdan emin olabilirsiniz.

Finansal olarak bebek sahibi olmayı planlamaya başlarken, finansal durumunuzu kontrol altında tuttuğunuzdan emin olmak için yapabileceğiniz bazı şeylerden bahsedelim.

1. Yeni bebeğinize uyum sağlamak için mevcut bütçenizi ayarlayın

Bebeğinizin yolda olduğunu öğrendikten sonra, nerelerden kısabileceğinizi veya neyi tamamen kesebileceğinizi görmek için aylık bütçenizdeki sabit giderleri gözden geçirmek iyi bir fikir.

Harcamalarınızı azaltarak ve gelirinizi artırarak bir bebeğe hazırlanmak, küçük bir çocuk için daha fazla para kazanmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca finansal hedeflerinizin zirvesinde kalmanıza yardımcı olacaktır.

2. Acil masraflardan tasarruf ederek hazırlanmaya başlayın

Bebekler acil olanlar ve daha uzun vadeli olanlar da dahil olmak üzere birçok masrafla gelir.  Bebeğinizin ilk bir ya da ikinci yılında ihtiyaç duyacağınız şeylerin çoğunu Baby Shower'da alacaksınız, ancak yine de çocuğunuzun ihtiyaç duyacağı şeyler için biraz paraya ihtiyacınız olacak. Çocuk bezi, mama, kreş ve okul etkinlikleri vb. gibi. Bu harcamaları bütçenize eklediğinizden emin olarak, tasarruf etmeye başlayın.

Bir bebeğe finansal olarak hazırlanmak, onların finansal geleceğini planlamayı içerir. Ayrıca çocuğunuzun okul masrafları için şimdiden birikime başlamayı düşünebilirsiniz. Bu, çocuğunuz için harika bir hediye olacaktır.

3. Tek gelirle yaşayarak bebek sahibi olmak

Çift gelirli bir hanedeyseniz ve doğum izniniz bittikten sonra bebeğinizle birlikte evde kalmak hedeflerinizden biriyse, kesinlikle tek gelirle nasıl yaşayacağınızı planlamanız gerekir. Bunun için hazırlıklara başlamalısınız. Henüz gelir elde ederken ve bebeğiniz doğmadan önce yaşam giderlerinizi yeniden ayarlayabilirsiniz. 

Tek bir gelirle yaşayarak bir bebeğe hazırlanmak, size çalışmayı bırakmadan önce birikimlerinizi artırma fırsatı da verecektir.

4. Bebeğiniz büyüdükçe uzun vadeli harcamalar için tasarruf etmeye başlayın

Bebek geldiğinde planladığınız hedefleri gerçekleştirebilmeniz için, finansal durumunuz için bir plan oluşturmanız ve mümkün olan en kısa sürede sadece bebeğin masrafları için değil, aynı zamanda gelecek için de para ayırmaya başlamanız önemlidir. Çocuğunuz büyüdükçe ortaya çıkacak uzun vadeli harcamalar…

Çocuk sahibi olmak, onların ihtiyaçlarını karşılamak için daha az tasarruf etmeniz gerekebileceği anlamına gelebilir, ancak bu, harcamalarınıza dikkat etmek ve genel olarak ne kadar harcama yaptığınızı sınırlamak için elinizden geldiğince yaratıcı olmakla ilgilidir.

Çocuğunuzun etrafında planlar yaparken uzun vadeli finansal hedeflerinizi de aklınızda tutmanız önemlidir. Bu şekilde, parasal hedeflerinize doğru ilerleme kaydedebilirken aynı zamanda çocuğunuzun masraflarını karşılayabilirsiniz.

5. Doğum izninizi, sigorta kapsamınızı ve diğer ilgili masrafları gözden geçirin

Annelik izni ayrıntılarınızı anlamanız önemlidir, böylece işsiz olduğunuzda finansal durumunuzu hazırlayabilirsiniz. İzin süreniz ne kadar ve maaşınızın ne kadarı ödenecek? Detayları öğrenin.

6. Bebek alışverişine gitmeyin

Bebeğin gelişine hazırlanırken mağazalara gidip tüm o sevimli küçük bebek eşyalarını satın almak sizi cezbediyor olabilir. Ancak mümkünse alışverişe çıkmak için Baby Shower sonrasını bekleyin. Neden? Çünkü büyük olasılıkla ihtiyacınız olan şeylerin çoğunu orada alacaksınız. Bebek alışverişi için harcamayı planladığınız parayı da hedeflerinize ayırabilirsiniz.

7. Akıllı alışveriş yapın

Bir bebeği finansal olarak planlamak, bilinçli bir alışverişçi olmanız gerektiği anlamına gelir. Doğru yaparsanız alışverişten tasarruf edebilirsiniz! Örneğin, bebekler hızlı büyür veya biraz büyük kıyafet almak veya ikinci el kıyafet satın almak size bir miktar para kazandırabilir. 

Bebek sahibi olmaya finansal olarak hazırlanmak geleceğinizi güvence altına alır!

Bebek sahibi olmayı finansal açıdan planlamak, sizi ve çocuğunuzu finansal başarı için önceden hazırlayacaktır. Er ya da geç paranızı doğru nasıl yöneteceğinizi öğrenmeye başlayın. Finansal plan ve bütçe yapın. İster bir ister iki ister üçüncü bebek için hazırlanıyor olun, bebek doğmadan önce finansal durumunuzu gözden geçirmeniz her zaman çok önemlidir.

Unutmayın, herkesin finansal ihtiyaçları farklıdır. Her zaman sizin ve aileniz için en uygun bütçeleme yöntemini seçtiğinizden emin olun.

 

İdeal Bütçe Planlaması Nasıl Yapılır?Özlem Denizmen programının ‘’Merak Ettikleriniz’’ bölümünde ideal bütçe planlaması için nelerin gerekli olduğunu açıklıyor.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store