BES'te Yatırım Fonu Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Geleceğini düşünüp şimdiden birikim yapmanı sağlayan Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), yatırdığın parayı devlet katkısı ile değerlendirdiği gibi, fon getirilerini de ekleniyor. Peki, bireysel emeklilik fonu nedir, fonları nasıl seçmek gerekir?

BES’e yatırılan katkı payları, emeklilik şirketleri tarafından katılımcıların tercih ettiği emeklilik yatırım fonlarında yatırıma yönlendiriliyor. Hisse senedi, devlet tahvili, kıymetli madenler vb. yatırım araçlarını içeren fonlardan kendinize uygun olanı seçiyorsunuz. Seçtiğiniz fonun içerdiği yatırım araçlarının kazançları da sizin getirilerinizi etkiliyor.

Kendi Risk Anlayışınıza Göre Seçin

Nasıl bir fon seçeceğinizi, kendi risk anlayışınıza göre belirleyebilirsiniz. Risk grupları düşük, orta ve yüksektir. Riski yüksek olan fonların getirileri de yüksektir. Hisse senedi, altın fonu ya da uzun vadeli tahvil yatırımı yapan fonlar gibi yüksek risk kategorisindeki fonları, getiri dalgalanmaların orta vadeye yayıldığı dengeli olan orta riskli fonları ya da getiri değişkeni az olan düşük riskli fonları seçebilirsiniz.

Yaşınızı Göz Önünde Bulundurun

Bireysel emeklilikte devlet katkısından yararlanmanın temel şartı 56 yaşı doldurmak ve en az 10 yıl boyunca sistemde kalmak. Bu nedenle yaşınız ne kadar gençse alabileceğiniz risk o kadar fazla olabilir, emeklilik dönemi yaklaştıkça daha düşük riskli fonları tercih edebilirsiniz.

Fonların Geçmişine Bakın

Fonların kısa, orta ve uzun vadeli geçmiş performanslarını inceleyerek seçiminizi ona göre yapabilirsiniz. Fonları incelerken 2 yıl,5 yıl ve 10 yıllık getirilerine bakabilirsiniz. Getirilerin yıllık enflasyon oranının üstünde olup olmadığını kontrol etmeniz iyi olacaktır.

Sepet Yapın

Tek bir fona yatırım yapmak yerine emeklilik fonlarından bir sepet oluşturabilirsiniz. 

Fonları Düzenli Kontrol Edin

Yılda 6 kez fon değiştirme hakkınız bulunuyor, fonlarınızın getirilerini kontrol ederek, değiştirme hakkınızı kullanabilirsiniz.

Yorumlar
Kalan Karakter 800
mehmet bozdağ
2013 yılında bese katıldım. yatırımlarım çok küçük getiri saglamış. hangi fonlara yatırım yapmam gerekir. teşekkürler