Yapılacaklar Listesi Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yapmanız gereken çok iş var ve zamanınız kısıtlı mı? Aklınızdan geçen milyon tane sorumluluk var ve bunları unutuyor musunuz?

Yapmanız gereken çok iş var ve zamanınız kısıtlı mı? Aklınızdan geçen milyon tane sorumluluk var ve bunları unutuyor musunuz? İşinizi bitiriyor ve üzerinden zaman geçtikten sonra bitirip bitirmediğinizden şüphe mi ediyorsunuz? Bir düzen oluşturmak gerektiğinin farkındasınız ama nasıl yapacağınızı mı bilmiyorsunuz? O halde bu yazımız tam size göre.

Birçok insan zamanı düzgün kullanma konusunda başarılı değil. Bu başarısızlık yüzünden görevlerimizi zamanında yapamıyoruz. Sorumluluklar arttıkça hayatımızın yönü de değişiyor. Hangi işe önem vermeliyiz, işimizi minimum stres düzeyinde nasıl bitirebiliriz? Cevabımız belli: Düzenli yaşamın anahtarı niteliğinde bir yapılacak listesi hazırlamak.

Yapılacaklar listesi; hayatınızın zorlaştığı, neyi, ne zaman yapacağınızı bilemediğiniz anlarda imdadınıza yetişiyor. Yapılacaklar listesi hazırlamak ve bu listeye uymak günü en verimli şekilde atlatmanıza olanak sağlar. İş stresinizi azaltır ve hayata daha pozitif bakmanıza yardımcı olur.

Yapılacaklar Listesi Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Aklınızdaki her plana 'Elveda' deyin

Muhtemelen kafanızda bir taslak vardı. Fakat o taslak işe yaramadı ki karmaşıklıktan kurtulamadınız. Bu noktada yeni bir başlangıç yapmanız gerekiyor. En iyisi kafanızdaki her şeyi unutun, zihninizi temizleyin.

Yapmanız gereken her şeyi yazın

Evet, yanlış okumadınız. En önemlisinden en önemsiz gördüğünüze kadar her şeyi yazın. Sabahtan akşama kadar yapacağınız her işi, rutin işler de dahil olmak üzere düşünün ve yazın. Her ne kadar bir karmaşaymış gibi gözükse de bu aşamayı yapmalısınız. Yeri geliyor, emin olduğumuz işleri
bile yapmayı unutabiliyoruz.

Öncelik sırası oluşturun

Önceki aşamanın dağınıklığını yok etmek için öncelik sırası oluşturmanız gerekiyor. Yapmanız gereken işleri kategorilere ayırmak kolaylık sağlayacaktır. Öncelik sırası yaparken kırmızı, turuncu ve yeşil renklerini kullanabilirsiniz. Kırmızılar önceliğin hangi işte olduğunu gösterir. Bir tık altını ise turuncuyla ifade edin. Son olarak da yeşil rengini, en son yapacağınız işler için kullanabilirsiniz.

Hayat şartlarını göz önünde bulundurun

Bazen işler planladığımız gibi gitmeyebilir. Çıkan acil bir durum veya trafiğe takılmak gibi zamanımızı çalan durumlarla karşılaşabiliyoruz. Veya tam aksine toplantımız iptal oluyor ve ekstra zaman kazanabiliyoruz. Yapılacaklar listenizi hazırlarken bu ihtimalleri göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Motivasyonunuzu arttırın

Listenize sadık kalmak için motivasyonunuzu arttırmak şart. Bunun için kendinize küçük ödüller verebilirsiniz. İşlerinizi yaptıkça maddelerin üstünü çizebilir ve günün sonunda “Farkında olmadan ne kadar çok iş başarmışım.” diyebilirsiniz.

Unutmayın bu liste tamamen size ait. Listenizin mimarı sizsiniz. Bu yüzden kendinizi zorlamayın ve üzerinde bir baskı hissetmeyin. Listenizi istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz ve istediğiniz zaman değişiklik yapabilirsiniz.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store