Warren Buffet'ın Başarısı Hayat Hikayesinde Gizli

Dünyanın en zengin isimleri arasında yer alıp kazancına göre oldukça mütevazi bir hayat yaşayan kişileri sayın desem aklınıza kimler gelir? Halen 1957 yılında evde oturan Warren Buffet sayılı örneklerden biri.

Hem çocuk yaşta başladığı girişimlerle hem de yaşayış tarzıyla dikkatleri üzerine çeken "Omaha Kahini"ne gelin hep birlikte bakalım.

Wall Street denilince akla gelen ilk isimlerden biri olan Warren Buffet tam bir borsa simsarı. Babasının izinden giden ve çok küçük yaşta para kazanmaya başlayan Buffet, 1930 yılında dünyaya geldi. Babası da borsa simsarı olan bu zengin adamın geleceği aslında çocukluğundan belliydi. Babasıyla birlikte sık sık New York'a giden ve iş insanlarıyla iletişim halinde olan Buffet işte o zaman zengin olmaya karar verdi.

Warren Buffet Borsaya Nasıl Başladı?

Yaşam tarzı HBO belgeseline işlenen Buffet, 11 yaşında hisse alıyor ve borsaya atılıyor. Ticari zekası sayesinde hızla bu işi yapmaya başlayan Buffet oldukça iyi miktar para kazanıyor. Bir arkadaşıyla birlikte pinball makinesi alan ve bunları berbere ortak kar amacıyla satan Warren, çok küçük yaşlarda hızlı miktarda para kazanıyor. Lise çağında şu zamanın parasıyla 57 bin dolar kazanan Buffet, paranın tadını alıyor.

Liseyi bitirdikten sonra üniversiteden teklif alan bu ünlü iş insanı okula gitmek istemiyor. Babasının ısrarıyla üniversiteye yazılan Warren daha sonra tekrar New York'a dönüyor ve eğitim yaşamına devam ediyor. Babasının şirketinde çalışan Susan Thompson ile dünyaevine giriyor. 3 çocuğu olan ikilinin söylentilere göre evliliği hiçbir zaman iyi gitmiyor. Hatta evli oldukları dönemde ayrı yaşamayı tercih ediyorlar. 

3 çocuğu olan Buffet, evlendikten sonra 1957 yılında bir ev alıyor. Omaha'da 31 bin dolara aldığı evde oturan Buffet, dünyanın en zengin insanları arasında yer almasına rağmen oradan hala vazgeçmiyor ve mütevazi hayatını sürdürmeye devam ediyor. 

32 yaşında milyoner olan ve 7 farklı şirket kuran Warren, tekstilden sigortaya birçok alanda kendini göstermiş bir isim. Bilinçli risk alarak yatırımlarına devam eden Warren, 2008 yılında dünyanın en zengin ismi oldu. Cep telefonu olmayan ve hala toplu taşıma kullanmayı tercih eden bu zengin adam 1957 yılında aldığı evde de oturmaya devam ediyor.

Bu kadar zengin olmasına rağmen son derece sade bir hayat yaşayan iş adamının bazı tavsiyeleri oluyor.


Warren Buffet tarafından verilen o tavsiyeler;

- Doğru insanla evlenin. Bu hayatınızın tamamını etkiler. 

-Nakit tutmak, yapabileceğiniz en kötü yatırım tercihidir. 

-Perişan durumdaki piyasalar ve kötü ekonomik durum sizin dostunuzdur. Asla var olan ekonomik koşullara bakarak hisseleri satıp satmama kararı vermeyin.

-Hayranlık duyduğunuz bir şirkette çalışın. Bunun için mücadele verin. Ben Graham'ın şirketinde resmi olarak işe alınana kadar aylarca ücretsiz çalışmıştım.

Yorumlar
Kalan Karakter 800