Suze Orman’dan ‘’Kadın ve Para’’ Dersi

Suze Orman, finansal liderlikte konuşmacı, yazar ve öncü olarak kalıcı bir kariyere sahip. Orman, dünyaca ünlü Apollo tiyatrosuna, 2007'de ilk kez yayınlanan New York Times'ın en çok satan kitabının da başlığı olan 'Kadınlar ve Para' konusunu tartışmak üzere çıktı.

Suze Orman, finansal liderlikte konuşmacı, yazar ve öncü olarak kalıcı bir kariyere sahip. Orman, dünyaca ünlü Apollo tiyatrosuna, 2007'de ilk kez yayınlanan New York Times'ın en çok satan kitabının da başlığı olan 'Kadınlar ve Para' konusunu tartışmak üzere çıktı.

Büyük talep gören etkinlik, Oprah Winfrey'in televizyon ağı OWN'deki özel prömiyerin öncülüydü. Orman, aynı konuda bir finans şovu başlatmak için OWN ile ortaklık kurdu: Kadın ve Para.

Orman kredi bütçelemesi ve emekliliği içeren konulara değindi. Dinleyicilerden gelen belirli soruları yanıtlarken, seansından çıkarılması gereken beş önemli ders vardı:

1.Güç Para Çeker

Orman, çekim yasasını para ve güçle ilgili olduğunda söyler. Ağınızı ve sosyal çevrelerinizi düşünün; Çoğu zaman iktidar sahibi insanları çekici buluruz ve iktidar sahibi olanların çok parası vardır. Bir iktidar konumunda olduğunuzda ve daha fazla finansal kazanca yol açabilecek yeni fırsatlara kapı açabileceğinizi düşündükleri için toplum sizi bir taban üzerine yerleştirir. Orman, “Güçsüz olduğunuzda, kimse etrafınızda olmak istemez, güçsüzlük parayı iter.’’ diyor. Bunu bir perspektife koyarsak, parası olmadığı için kendi varlığından vazgeçen kişinin fırsatları kaç kez kaybettiğini düşünün. 

2.Para Size Kendinizi Öğretir
Eski bir söz vardır ‘’para tüm kötülüklerin köküdür.’’ Bazı insanlar paranın her şey olduğuna inanırken, diğerleri bunun her şey olmadığını bilir. Orman ise herkesin “paranın hayattan daha önemli olmadığını” bilmesini istiyor. Dünya para etrafında dönerken, bazı insanlar daha fazla nakit için hayatlarını tehlikeye atacak. Satın aldıklarınızı düşünün; Ödeyemeyeceğiniz yüksek değerli şeyler mi satın alıyorsunuz? Tasarruf mu ediyorsunuz? Unutmayın satın almalardan birikime kadar verdiğiniz finansal kararlar, para konusunda sizin hakkınızda çok şey söylüyor.

3. Borcunuz Olduğunda Finansal Sesiniz Olmaz
Borç içinde olduğunuzda bataklıkta batıyormuş gibi hissedebilirsiniz, diyor Orman. Borç sahibi olmak "finansal özgürlüğe" engel olur. Sahip olduğunuz paranın olmaması sizi mutsuz da edebilir. Finansal durumunuz iyi olmadığında kaç kez mutsuz olduğunuzu düşünün. Orman, "Borcunuz olduğunda finansal bir sesiniz olmaz" diyor.

4. Çocuklarınıza Parayı Kim Öğretecek?
Orman, finansal olarak okuryazar değilseniz, bir ebeveyn olarak çocuklarınıza nasıl para dersi verebilir ve konuşabilirsiniz? diye de ekliyor…

Suze Orman son olarak, “Paranız Sizi Asla Tanımlamayacak, Paranızı Siz Tanımlayacaksınız” diyor.

 

Kaynak: https://www.blackenterprise.com/women-money-lessons-suze-orman-apolllo/

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store