Düşün ve Zengin Ol Kitabı Bize Ne Anlatıyor?

Napoleon Hill’in Düşün ve Zengin Ol kitabı hayatlarını iyileştirmek isteyen herkes için iyi bir kitap. Kitapta özetlenen ilkeler hayatın her alanında başarıya ulaşmak için kullanılabilir. Kısacası, daha iyi olmak için çabalayan herkesi memnun edecek bir içeriği sahip.

Napoleon Hill’in Düşün ve Zengin Ol kitabı hayatlarını iyileştirmek isteyen herkes için iyi bir kitap. Kitapta özetlenen ilkeler hayatın her alanında başarıya ulaşmak için kullanılabilir. Kısacası, daha iyi olmak için çabalayan herkesi memnun edecek bir içeriği sahip.

Öncelikle yapmanız gerekenler:

 • Ne kadar para istediğinizi yazın.
 • Onu elde etmek için neyi feda etmeye hazır olduğunuzu belirleyin.
 • Hedefinize ulaşmak için tarih seçin.
 • Hedefinize ulaşmak için yazılı plan oluşturun.
 • Planınızı ve tarihinizi yazın.
 • Yazılı ifadeyi her sabah ve gece ezberleyene kadar yüksek sesle okuyun. Bir kez ezberledikten sonra, sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez okumaya devam edin.

Başarısızlık, çok erken bıraktığınızda olur
Yani kitaptaki ilkelere göre, başarısızlığa bağlanan belirli faktörler var. Bunları ve bunlara karşı koymanıza yardımcı olacak temel ipuçlarını aşağıda listeledik:

Erteleme
Kararsızlık birçok başarısızlığa neden olur. Hill, kararların hızlı ve kararlı şekilde alınmasını savunur. En başarılı insanlar, hızlı karar verme ve fikirlerini değiştirebilme yeteneğine sahiptir. İsteksiz değiller ve bir kez karar verdiklerinde ona bağlı kalıyorlar.

Hill, arzunun, başarının yapı taşı olduğunu söylüyor. Başarma arzusu olmadan, başarı gerçekleşmeyecektir. Ve hedefinize ulaşmak için arzunuzda kararlı olmanız gerekir. Sadece gelip geçen bir düşünce olamaz. Hedefinize ulaşma arzunuz her şeyden önemli olmalıdır. Hill, arzunuzu körüklemek için önerdiği adımları özetliyor.

İnanç eksikliği
Yani Hill'e göre inançlarımız arzularımızı belirler. Aklımızı görselleştirmeye ve başarımıza inanmaya programlamanın yolu olarak sadık olumlamaları birleştirmeyi önerir. Bugün hala görselleştirme sanatının birçok savunucusu var, çünkü işe yarıyor.

Hill, zihnin kendinize inanmaya ve inancınızı derinleştirmeye yardımcı olması için olumlamaların kullanılmasını tavsiye eder.

Olumlamalarla ilgili olarak, özellikle şunları önerir:

 • Hedefinize ulaşabilecek kapasitede olduğunuzu bilin. Bu hedefe ulaşmak için ısrarcı olacağınıza söz verin.
 • Günde 30 dakikanızı nasıl bir insan olmak istediğinizi düşünerek geçirin. Düşünceleriniz gerçekliğinizi değiştirecek.
 • Her gün 10 dakikanızı kendinize olan güveninizi artırmaya odaklanarak geçirin.
 • Hedefinizi yazın ve onu elde edene kadar durmayın.
 • Karşılaştığınız herkese karşı pozitif ve cömert olun. İyi şeyler kötü niyetli olanın başına gelmez.

Kararsızlık, şüphe ve korku
Hill'e göre, bu kitaptaki stratejilerden herhangi birini kullanmadan önce zihninizin bilgeliği almaya açık olması gerekir. Açık zihne sahip olmak için zihninizin beş temel korku tarafından yönlendirilen kararsızlık, şüphe ve korku düşmanlarından özgür olması gerekir.

Ancak zihninizde bu 3 davranışa sahipseniz altıncı hissin asla çalışmayacağını söylüyor.  

Beş temel korkuyu şöyle tanımlıyor:

Yoksulluk Korkusu

Yoksulluk ıstırapla bağlantılıdır ve ıstırap birçok kişinin korktuğu şeydir. Zengin olma inancınız söz konusu olduğunda, kayıtsızlık, kararsızlık, şüphe, endişe, aşırı tedbir ve erteleme ile vücut bulur. Bu korkuya karşı koymak için güçlü arzu geliştirmeniz gerekir

Eleştiri
Eleştiri korkusu acı verir ve insanlar bunu genellikle öz bilinç, duruş eksikliği, savurganlık, inisiyatif eksikliği ve hırs eksikliği yoluyla sergilerler. Bu da insanlarda kin uyandırır. Eleştiriyi olumsuz olarak almak yerine, gerçekten dürüst eleştirilerle gelişmeye bakın. 

Sağlık
Bu korku, hastalıktan kaynaklanan ölüm korkusuyla bağlantılıdır.  Hastalık korkusuna karşı koymak için egzersiz, sağlıklı beslenme, dinlenme ve diğer sağlıklı aktiviteler yoluyla fiziksel ve zihinsel sağlığınıza öncelik vermeniz gerekir.

Aşk Acısı

Birinin sevgisini kaybetme korkusu insanları başkalarına güvenme olasılığını azaltır ve kıskançlık ve hata bulma tarafından yönlendirilir. İnsan doğasını kontrol etmek zordur ve sevginin kaybı kaçınılmazdır. Ancak, insanları tanımak için zaman ayırmak özgüveninizi geliştirmenize yardımcı olabilir.

Yaşlılık Korkusu
Gerçek şu ki, yaş bir sayıdan başka bir şey değildir. Yaşlıyım demekten vazgeçin.

Başarı, kendinize inanmakla
Hedefinize karar verdiğinizde sizi o hedefe ulaşacağınızdan alıkoyan hiçbir şey olmamalıdır. Hill'in arzularınızı gerçekleştirme niyetinizi ilerletmenin yolu net odaklanmadan geçer. Şunları önerir:

 • Rahatsız edilmeyeceğiniz sessiz bir yer bulun ve elde etmek istediğiniz şeye göre yazılı ifadenizi yüksek sesle tekrarlayın. Bunu yaparken, o paraya sahip olduğunuzu hayal edin.
 • Kazanmak istediğiniz tüm parayla ilgili zihninizde net bir görüntü oluşana kadar bu sabah ve gece tekrar edin.
 • Bu yazılı ifadeyi sabah ilk iş ve akşam son iş görebileceğiniz bir yere koymak. Belleğe kaydedene kadar okuyun.

Hill ayrıca altıncı hissinizden yararlanma ve bilinçaltı zihninizi eğitmeyle ilgili ayrıntılara da giriyor. 

Bilinçaltınızı eğitin
Hill’e göre, bilinçaltınızı olumlu duygulara odaklanmak ve olumsuz olanlardan kaçınmak için eğitmek önemlidir. Başlıca olumlu duygulardan bazıları arzu, inanç, sevgi, coşku ve umuttur. Korku, kıskançlık, nefret, intikam, açgözlülük, batıl inanç ve öfke başlıca olumsuz duygulardan bazılarıdır. 

Başarıya ulaşmak için harekete geçmelisiniz
Arzu dolu olmalısınız ve arzunuzu gerçekleştirmek için planınız olmalı. Ve bu plan için harekete geçmelisiniz. 

Bu Düşün ve Zengin Ol özetindeki ipuçlarını hayatınıza uygulayın, inanın hayatınızda güzel değişimler sağlayacak.

Bu kitabı okursanız ve birkaç tavsiyesini bile uygulamaya koyarsanız, harika sonuçlar göreceksiniz. Umarım bu Düşün ve Zengin Ol özeti harika bir başlangıç ​​yapmanıza yardımcı olur.

Sizden Gelenler: Çözüm YollarıBugünkü Posta Gazetesi köşemde kredi ve kredi kartı borçlarıyla başı dertte olan İlhan Bey'in sorusunu yanıtladım.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store