Gerçekten para kazanıyor musunuz?

Yatırım yapıyorsanız elde ettiğiniz kazancı kendiniz hesapladığınız zaman verdiği tat ayrı. Yatırdığınız paranın size gerçekten getirisi var mı, ne kadar artıdasınız gelin bunu beraber hesaplayalım...

Finansal yatırım yaptığınızda elde edilen kazanç vergiye tabi olabilir. Elde ettiğiniz kazançtan verdiğiniz vergiyi düştüğünüzde net nominal getiriyi hesaplamış olursunuz.

Örnek: Bankaların açıkladıkları faizden vade sonunda gelir vergisi stopajı kesintisi yapılır. Türkiye’de bir yıl için mevduat faizlerine %12 oranında gelir vergisi stopajı uygulanıyor. Bankaya %11 faizle bir yıllığına 10.000 TL yatıran bir kişinin net nominal getiri oranı şöyle hesaplanacaktır:

0,11 – (0,11 x 0,12) = 0,0968 yani yaklaşık olarak %9,68

 Yaptığınız yatırımın diğer yatırım araçlarından daha yüksek getiri sağlaması ne yazık ki yetmiyor, Türkiye şartların da bir de enflasyonun da üzerinde bir getirisi olmalı. Gerçek (reel) getirinizi bulabilmek için elde edilen getiriyi enflasyon etkisinden arındırmak gerekiyor;

Reel Getiri = (1 + Nominal Getiri Oranı) / (1 + Enflasyon Oranı) – 1

Yıllık vadeli mevduata yatırdığınızda bankanın verdiği faiz oranı %11

 (TÜİK açıklanan enflasyon oranı %9,79)

Bu durumda reel getirinizi hesaplarsak;

Reel getiri= (1+0,0968) / (1+0,0979)-1   

Reel getiri =- 0,001

Yüzde olarak %- 0,1

Paranızı bir yıllığına %11 ile vadeli mevduata bağladığınız zaman paranız aslında hem vergi hem enflasyon nedeniyle değer kaybetmiş oluyor. Para miktarı artmış olsa da bir yıl sonra paranın satın alma değeri azaldığı için zarar söz konusu.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store