Evdeki Fiziki Altınlarımı Altın Hesabına Yatırabilir Miyim?

Altın yıllardır dünyanın her yerinde en çok sevilen ve kullanılan yatırım araçlarından birisi oldu. Bugüne baktığımızda bugün de yine en çok tercih edilen ürünlerden birisi. Peki altın yatırımı nasıl oluyor, evdeki altınlarla mı?

Soruyu cevaplayarak başlayalım; evdeki altınlarla da altın hesabı açabiliyorsunuz, bir altın hesabı açıp lira ve döviz ile de altın alabiliyorsunuz, hesabı açtıktan sonra elinizdeki altınları bir banka şubesinden hesabınıza da yatırabiliyorsunuz. Bilezik, küpe yüzük gibi altınlarınızı bankalar tarafından düzenlenen altın günlerinde şubelere götürüp hesabınıza gram olarak yatırabilme şansınız da var.

Altınlarınızı bankada tutmanın belli avantajları var.

Bunlardan en önemlisi çalınma ve kaybolmaya karşı güvenli bir yöntem olması. Çok yakın zamanda bir haber çıktı. Habere göre; bir aile yıkanması için yorganları temizleme firmasına veriyor. Fakat unuttukları bir şey var. Yorganların içinden hem para hem de altınlar çıkıyor. Bu haberde yorgancı aileyi haberdar ediyor durumdan fakat öyle olmayabilirdi de... Gizlemek için altınları yorgana, buzdolabına ya da başka bir yere saklayınca onun kaybolma ihtimalini hatta çalınma ihtimalini de unutmamak lazım. Birikiminizin böyle bir kazayla yok olmaması için güvenli bir yatırım aracı seçmelisiniz. Dijital ve mobil bankacılığı iyi ve güvenilir olan bir bankada hesap açarak, alım satım yapabilir, hızlı bir şekilde tüm işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kuyumcu mu, altın hesabı mı?

Her altın almak istediğinde uygun kuyumcu bul, altını al sonrasında saklamayla uğraş... Bu yöntem sizin için hem zaman hem de para kaybı. Bu nedenle bir altın hesabı açıp yatırımlarınızı bu şekilde değerlendirebilirsiniz.

Ayrıca bankada altın hesabı açmanın bir  avantajı daha var. Altın hesapları 150.000 liraya kadar devlet güvencesinde. Yani yatırımlarınız devlet tarafından da korunuyor.

Yorumlar
Kalan Karakter 800