İstediğiniz Maaş Zammını Almanın 5 Yolu

Bu aralar işvereninizden zam istemek için uygun bir zaman olmayabilir diye düşünebilirsiniz. Zam isteği gibi zaten en iyi koşullarda bile oldukça stresli olan bir süreç, ekonomik kriz dönemlerinde çok daha riskli bir hareket olarak görülüyor. Ancak bu herkes için geçerli değil. İstediğiniz zammı almanızı sağlayacak bazı yolları izlemeniz ve bazı...

Bu aralar işvereninizden zam istemek için uygun bir zaman olmayabilir diye düşünebilirsiniz. Zam isteği gibi zaten en iyi koşullarda bile oldukça stresli olan bir süreç, ekonomik kriz dönemlerinde çok daha riskli bir hareket olarak görülüyor. Ancak bu herkes için geçerli değil. İstediğiniz zammı almanızı sağlayacak bazı yolları izlemeniz ve bazı işaretlere dikkat etmeniz, sizin için yeterli olabilir.

1: Şirkete Artı Değer Katın

Hiçbir işveren mecbur kalmadıkça zam yapmak istemez ama her işveren mutsuz çalışanların başarısız bir şirket performansına sebep olacağını bilir. Bu yüzden öncelikle sizin zammı istemeniz gerekir. Ve hiçbir işveren performansı gerçekten bu isteği desteklemeyen birisine zam yapmaz. Hatta performansınız yeterli değilse, bu istek ters tepki de çekebilir. Sadece çok çalışmakla kalmayın, şirkete artı değer katın. İşvereniniz bu performansa sahip olmaya devam edebilmek için herhangi bir çalışana değil ama size ihtiyacı olduğunu bilmeli. Dürüstlük, çalışkanlık, kişisel bağlantılar bunlardan bir kaçı. “Dışarıda bu işi X liraya yapacak insan dolu” sözünü unutmayın. Ortaya koyduğunuz performans, o insanların veremeyeceği bir şey olmalı.

2: Zamanlamayı Ayarlayın

Her an zam istemek için doğru olmayabilir. Çok çalışıyor veya gerçekten artı değer katıyorsanız bile, şirketin gelirlerinin sınırlı olduğu bir dönemde istediğiniz artışı sağlayacak finans mümkün olmayabilir. Patronunuzun gözünde anlayışsız durumuna düşebilirsiniz ve bu da gelecekteki konumunuzu etkiler. Şirketin finans konumunun nispeten iyileştiği doğru bir zamanda isteğinizi yapın.

3: B Planınız Olsun

Başka birisinin başka bir şirkette sizinle aynı işi yaparak daha fazla kazanması, sizin de bunu şirketinizden alabileceğiniz anlamına gelmez. Zam isteğinin riskli olduğunu iyi bilin ve her zaman B Planınız bulunsun. İsteğinizin reddedilmesi durumunda nasıl hareket edeceğinizi bilin. Böyle bir durumda kafa karışıklığı için olacağınızı sezmek, patrona daha güçlü bir el verecektir. Talep etmeyin, kibarca isteyin ama istediğiniz karşılığı alamazsanız, başka bir planınız olduğunu hissettirin.

4: Kendinizi Anlatın

Talebinizi iletmenizin ardından gelecek ilk soru, neden bu zammı hak ettiğini düşündüğünüz yönünde olacak. Bu noktada nasıl bir cevap vereceğinizi düşünün. Yanıtınız mantıklı ve daha önemlisi mütevazi bir şekilde olmalı. Ne diyeceğinizi bilmeden, bir anlık bir kararla bu isteği yaptığınızın düşünülmesine izin vermeyin. Karşınızdaki insan bu kararı almanızda ciddi bir süre performansınızı ve katkınızı hesaplamanızın etkisi olduğunu görmeli.

5: Sonrasını Düşünün

Zam isterken, karşı tarafa gösterebileceğiniz en önemli değer, o şirkette verimli bir şekilde geçmesini beklediğiniz kariyerinizdir. Eğer zam almanızdan sonra bir performans düşüklüğü olacağı hissedilirse, isteğiniz geri çevrilebilir. Aldığınız zammın, yakın gelecekteki şirket için maaş artışlarında sizi nasıl etkileyeceğini düşünün ve hatta öğrenmeye çalışın. Bu zam ile beraber sizden daha yoğun bir iş temposu beklenebilir, bunu karşılamak için hazır olup olmadığınızı gözden geçirin. En önemlisi ise maaş artışı, yeni ve güçlendirilmiş bir sadakat anlaşmasıdır. Bu artışın ardından başka bir işe geçiş yapmak, arkanızda çok kötü referanslar bırakabilir. Eğer gözünüz başka bir şirketteyse, önce oraya geçiş yapmak için çalışın.

Etiketler Çalışma Hayatı
Yorumlar
Kalan Karakter 800