Dünyanın yükünü kadınlar taşısın

Küresel tır şoförü sorununun çözümü için Türkiye de harekete geçti. İngiltere’de başlayıp, diğer ülkelere de sıçrayan küresel tır sürücüsü sorununun aşılması için TOBB öncülüğünde kadın tır şoförlerini kapsayan bir çalışma başlatıldı.

1 7 İSTİHDAM KRİZİ DIŞ TİCARETİ KESİNTİYE UĞRATIYOR
İSTİHDAM KRİZİ DIŞ TİCARETİ KESİNTİYE UĞRATIYOR

Son dönemde küresel bir sorun haline gelen sürücü istihdamında yaşanan kriz, özellikle dış ticaret faaliyetlerini kesintiye uğratıyor. Sınırlardaki uzun kuyruklar, haftaları bulan bekleme süreleri, kaçak göçmen sorunu, uzun çalışma süreleri nedeniyle tır şoförlüğü mesleği cazibesini kaybediyor.

2 7 TOBB ANKET YAPTI RAPOR DÜZENLEDİ
TOBB ANKET YAPTI RAPOR DÜZENLEDİ

İngiltere’de geçen yıl başlayan sürücü sorunu, bu ülkede akaryakıt tedarik krizi çıkarırken, sıkıntı Almanya başta olmak üzere diğer Avrupa ülkelerine de sıçramıştı. TOBB‘dan alınan bilgiye göre, kuruluşun başkan yardımcısı düzeyinde yer aldığı Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği (IRU) tarafından artık küresel hale gelen soruna yönelik çalışma başlatılırken IRU tarafından sorunun temel nedenlerine ilişkin anketler yapıldı ve sonuçlara ilişkin rapor düzenlendi.

3 7 KÜRESEL SÜRÜCÜ AÇIĞI ARTACAK
KÜRESEL SÜRÜCÜ AÇIĞI ARTACAK

IRU’nun 25 ülkeden hem yolcu hem yük taşımacılığı yapan bin 524 şirket tarafından yanıtlanan anketine göre, bu ülkelerde 2021’de 2,6 milyondan fazla sürücü açığı bulunurken önlem alınmazsa bu sayı emekliliği yaklaşan sürücülerin oranı göz önünde bulundurularak daha da artacak.

4 7 YAPISAL BİR SORUN OLMAYA DEVAM EDECEK
YAPISAL BİR SORUN OLMAYA DEVAM EDECEK

Anket sonucu, küresel yük taşımacılığı yapacak sürücü bulunamamasının yapısal bir sorun olmaya devam edeceği ve ilerleyen yıllarda kara yolu taşımacılığı sektörünün büyümesini sınırlayan bir faktör olacağı değerlendirildi.

5 7 SÜRÜCÜ YOKLUĞUYLA MÜCADELE İÇİN YOL HARİTASI
SÜRÜCÜ YOKLUĞUYLA MÜCADELE İÇİN YOL HARİTASI

Anketin Türkiye’ye ilişkin bölümünde ücret politikasında yapılan iyileştirmelerin, sürücü temininde yeterli bir teşvik olmadığı, Türkiye’nin kadın sürücü oranı en düşük 3 ülke arasında bulunduğu, profesyonel sürücülük mesleğinin teşvik edilmesi için mesleğe giriş yaşının düşürülmesi, mesleki eğitimin artırılarak, işe giriş şartlarının kolaylaştırılması ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi gerektiği tespit edildi.

6 7 SÜRÜCÜLERİN VE SEKTÖRÜN NABZI TUTULDU
SÜRÜCÜLERİN VE SEKTÖRÜN NABZI TUTULDU

IRU tarafından bu anketlerin yanında sürücü yokluğuyla mücadele için yol haritası hazırlanarak üye ülkelerle paylaşıldı. Bu kapsamda, TOBB da sorunun çözümü için önemli çalışmalara imza attı. Birlik tarafından profesyonel sürücülük mesleğine ilişkin panel ve çalıştaylar düzenlendi.

TOBB tarafından Aralık 2021’de yaklaşık 9 bin sürücünün cevapladığı anket yapıldı. IRU tarafından hazırlanan, 2022 Sürücü Yokluğu Küresel Raporu, ilgili bakanlıklarla paylaşılarak, kamu nezdinde yürütülen çalışmalar takip edildi.

Profesyonel sürücülük mesleğinin daha çok tercih edilmesini sağlamak üzere, IRU tarafından yayınlanan niyet bildirimi desteklendi.  Ticaret-sanayi odası üyeleriyle paylaşıldı. Böylece, bütün sektörde farkındalık oluşturulması amaçlandı.

7 7 TÜRKİYE’DEKADINLARIN SEKTÖRE KAZANDIRILMASI ÖNERİLDİ
TÜRKİYE’DEKADINLARIN SEKTÖRE KAZANDIRILMASI ÖNERİLDİ

Sürücü yokluğu başta olmak üzere, sektörün ihtiyaç ve beklentilerini tespit amacıyla, taşımacılık firmalarıyla saha ziyaretleri gerçekleştirildi. Yürütülen tüm bu çalışmalar kapsamında sürücü yokluğu sorununa çözüm sağlayabilecek önerilerin başında  kadın tır şoförlerinin sektöre katılması gerektiği ve bu konuda çalışılacağı bildirildi. Raporda ayrıca kadınların tır şoförlüğü konusunda teşvik edilmesi için neler yapılması gerektiği hususunda çalışmalar başlatılması gerektiği belirtildi.

Avrupa Birliği mevzuatı kapsamında çalışma-dinlenme süreleri, pazara ve mesleğe giriş, sürücü ve aracın eve geri dönüşüne yönelik düzenlemeleri içeren paket ile sürücülere yönelik yapılan düzenlemelerin, ülke mevzuatıyla uyumlaştırılması ve bu yöndeki çalışmalara hız kazandırılması da raporda yer alan konular arasındaydı…

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800