Yeni Bir Yola Çıkarken

Yeni bir yola çıkmak hep heyecan vermiştir. Her yol yeni bir macera, yeni bir mücadele demek, her çıkılan yeni yolda insan kendi bilgisini sınamak, bilmediğini tanımak için çaba harcıyor ve yeni gördüğünü anlamak insana heyecan veriyor.

Bu yeni yolda gördüklerini ve yaşadıklarını paylaşmak insanı zenginleştiriyor. Dinleyenler ve okuyanlar için fayda üretmek, yeni yollar ve yöntemler sunmak kendi bilgeliğimizden bir kısmını paylaşmak, kendimizden bir parçayı başkasının faydasına sunmamızı sağlıyor.

Önümüzdeki hafta ve aylarda dijital dünyada ve iş dünyasında kazanılmış deneyimleri, yaşananları, yakında yaşanacakları ve kendimizi bu yeni değişen zamana nasıl hazırlamamız gerektiğine dair ipuçlarını anlatacağım. Sorularınız olursa büyük bir keyifle yanıtlar sunacağım. İş yaşamından, sağlığa, eğitimden, günlük hayata, teknolojinin bize neler getirdiğine bakarak, bu yeni dünyada rollerimizi bulmaya çalışacağız.

Son iki yüzyıl insanoğlu için baş döndürücü bir hıza şahitlik etti. Buharlı makineler, elektrik ve seri üretim ile başlayan sanayileşme yolculuğu, 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren başlayan büyük bir bilgi yarışına dönüştü. Bu yarışta, geride kalanlar hem refahlarından feragat ettiler hem de geride kalmanın yarattığı baskı ile daha hızlı koşmak zorunda kaldılar. Eski dünyanın büyük oyuncularının yanında yeni dünyanın aktörleri otururken, önce bilgisayarların, sonrasında internetin bize kazandırdığı hızla, bilgiyi daha hızlı ve yoğun üretir hale geldik. Bu değişim ve hızlı dönüşüm ister istemez günlük hayatımızda, iş hayatında ve yaşamın pek çok alanında kaçınılmaz değişimler yarattı. Teknolojinin desteği ile insanın yaşam beklentisi arttı, haberleşmek kolaylaştı. Bilgiyi paylaşmak basitleşirken, sadece bilgiye sahip olmak değil, veri ile anlam üretmek, veriye dayalı karar almak ve bu verileri kullanarak geleceğe yön vermek en önemli alanlar olarak ortaya çıkmaya başladı. Son 10 yıldır yoğun şekilde konuştuğumuz, Endüstri 4.0 ve nesnelerin internetinin sağladığı kolaylıklar, yapay zekada meydana gelen ilerleme sadece üretme biçimlerimizi değil, öğrenme, meslek edinme ve mesleki bilgilerimizi tazeleme, çalışma dünyası içerisinde güncel kalabilme kapasitemiz konusunda da büyük bir etki bıraktı.

Özet olarak, artık teknolojik gelişmelerin hayatımızda yarattığı değişimi tartışmak değil, bu değişime nasıl adapte olmamız gerektiği, kendimizi ve gelecek nesilleri bu yeni dünyada nasıl daha güncel ve rekabetin önünde tutabileceğimiz konusunda düşünmemiz gereken bir zaman çoktan gelmiş bulunuyor. Bu gerçeklikten kaçmak yerine açıkça konuşmak ve gereklerini yerine getirmek konusunda adımların neler olduğunu beraberce tartışmamız gerekiyor. Türkiye’nin bu konudaki yolculuğu bizi ve gelecek nesillerimizi pek çok yönüyle ilgilendirecek. İlk üç endüstri devriminden yeterince pay alamamış bir ülke olarak bu yeni dalgayı kaçırmadan dijital dönüşümü nasıl sağlayacağımızı önümüzdeki haftalarda neden ve sonuçlarıyla tartışacağız. Umarım bu yolculuk size de yeni fikirler ve farklı açılardan konuları düşünmek ve incelemek için katkı sunar.

Önümüzdeki yazıda dijital dönüşüm nedir ve ne değildir?

Önce bunu tartışarak başlıyoruz.

Hepinize mükemmel bir hafta diliyorum.

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store