Instagram için fotoğraf çekerken dikkat!

Instagram’da ilgi çekici içerik yayınlama görünürlük açısından oldukça önemli halde geldi. İşte harika fotoğraflar çekmek için kullanabileceğiniz 10 yöntem:

1 10 SİMETRİ

Simetri ister doğa ister insan olsun göze hoş gelir. Simetrik kompozisyon, genellikle başka türlü heyecan verici olmayabilecek bir konuyu geliştirir.

İlgi çekmek için simetrinizi bozabilirsiniz de... Bu fotoğrafta güneş ışığı, ağaçları kırarken dikey simetri oluşturuyor.

2 10 DESENLER

Beynimiz kalıpları sever. Bazı Instagram hesapları, I Have This Thing With Floors gibi güzel kalıpları belgeleyerek büyük takipçi kitleleri bile topladı.

Evrensel desen sevgimiz, Japon sanatçı Yayoi Kusama'nın sonsuz sayıda tekrar eden basit şekil ve renk desenleri yaratan aynalı odalarının viral çekiciliğini de açıklıyor: 

İlham almak için etrafınıza bakın.

3 10 CANLI RENKLER

Minimalizm ve nötr fotoğraflar moda. Ancak bazen sadece renk patlaması istersiniz. Parlak, zengin renkler bizi mutlu eder ve bize enerji verir. Instagram fotoğrafçılığı söz konusu olduğunda, küçük bir ekranda büyük etki yaratırlar.

Düz, yüksek binayı bile güzel gösterebilirler:

4 10 MİZAH

Dünyanın gidişatı hakkında depresyona girmek istiyorsanız, Twitter'a gidin.

Instagram mutlu ortam sunar. Yani burada mizah iyi şekilde sergilenir. Özellikle platformda çoğalan, mükemmel şekilde oluşturulmuş ve düzenlenmiş fotoğrafların aksine. Komik fotoğraflar takipçileriniz için taze bir soluktur ve tüm bunları çok ciddiye almadığınızı gösterir.

5 10 SAMİMİ EYLEM

Öznenizi hareket halindeyken yakalamak zordur ve onu bu kadar etkileyici yapan da budur. Zorlayıcı bir aksiyon çekimi heyecan verici ve dikkat çekicidir. Sıradan konuyu bile güzel bir şeye dönüştürür.

Her zaman mükemmellik için çabalamanıza da gerek yok. Bazen biraz bulanık bir hareket sanatsal, rüya gibi bir dokunuş katar:

6 10 DETAY ÇEKİMLERİ

Beklenmedik veya ilginç bir ayrıntıya keskin bir şekilde odaklanmak, özellikle yoğun, dinamik fotoğraflarla dolu bir yayında dikkat çekici olabilir. Durgunluk ve sakinlik hissi verir.

Vinyet (fotoğrafınızın kenarlarını karartma) veya karo kaydırma (odak noktanızın çevresinde yumuşak bir bulanıklık oluşturan) gibi instagram düzenleme araçlarını kullanmak ayrıntılı fotoğrafları iyileştirebilir.

Kaliteyi korumak için fotoğrafınızı yakın mesafeden çekin. Uzaktan çekim yapmak ve kırpmak görüntü çözünürlüğünü düşürür. Bu da markanıza zarar verir.  

7 10 BÜYÜLEYİCİ ARKA PLANLAR

Bu basit bir tekniktir ve işe yarar: harika bir arka plandan yararlanın! Dikkat çekici duvar kağıdına sahip yerlerde selfie çekmek istemenizin nedeni budur. Arka planınız ne kadar yaratıcı olursa o kadar iyi. Bu örnekte olduğu gibi, muhteşem arka plan, bir ürün gönderisinin mükemmel tamamlayıcısı olabilir.

8 10 HAYVANLAR

Nedenini gerçekten anlamasak da bazı şeyler doğrudur. Mesela esnemek bulaşıcıdır. Instagram fotoğraflarında sevimli bir hayvan varsa daha iyidir.

Bunun en ucuz numara olduğunu söylemek doğru olur. Ama elinizde sevimli bir yavru varsa onları kullanmamak hata olur.

9 10 GIDA

Mükemmel yemek fotoğrafının sırrı? Yukarıdan çekim yapın, fotojenik ortamlardan yararlanın ve doğal ışık kullanın. 

10 10 İNSANLAR

Araştırmalar insanların Instagram'da yüzlere bakmayı sevdiğini gösteriyor. Aslında, insanlarla olan fotoğraflar, olmayan fotoğraflardan %38’e kadar daha fazla beğeni alıyor.

Çarpıcı bir portre çekmek için yukarıdaki ilkeleri izleyin: doğal ışık kullanın, çekici bir arka plan seçin ve daha ilginç bir çekim yapmak için farklı açılardan çekimi keşfedin. Bazı telefonlar, aydınlatmayı ve odaklamayı optimize edecek bir portre modu bile içerir. (hootsuite)

 

Işığınız bol olsun… 

Yorumlar
Kalan Karakter 800