Harçlık İstemenin Dijital Yolu: Harçlık Avı

Türkiye'nin Dijital Cüzdanı BKM Express'in geçtiğimiz yıl başlattığı “dijital harçlık” dönemi, geleneklerimizin dijital ortamda da devam etmesini sağlıyor.
Harçlık İstemenin Dijital Yolu: Harçlık Avı

BKM Express'in “Para İste” özelliğini kullananlar, bu bayramda da cep telefonları üzerinden bayram ziyaretine gitme imkânı bulamadıkları uzaktaki akrabalarından harçlık isteyebiliyor.

Türkiye'nin dijital cüzdanı BKM Express, geçtiğimiz yıl başlattığı “dijital harçlık” dönemiyle, en güzel geleneklerimizden biri olan bayram harçlığını “dijitalleştirdi.” BKM Express'in kullanıcılarıyla buluşturduğu “Para İste” özelliği sayesinde bayram harçlığı geleneği “dijital” bir boyut kazandı.

BKM Express kullanıcıları, Ramazan Bayramı'nda bayram ziyaretine gidemedikleri aile büyüklerinden BKM Express'in “Para İste” özelliğini kullanarak harçlık talep edebiliyor. BKM Express kullanıcılarının yapmaları gereken tek şey ise şu: Diledikleri bayram harçlığını belirlemek ve SMS, WhatsApp ya da e-posta aracılığıyla akrabalarına iletmek.

BKM Express “Para İste” özelliğinin detayları için videoya göz atabilirsiniz:


“Dijitalleşme, gelenekleri güçlendirip gelecek nesillere aktarıyor”
BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko, konuyla ilgili şöyle konuştu: “Günümüzde nakit yerini giderek karta bırakıyor. Özellikle Z Kuşağı'nın bu değişimde etkisi büyük. Yeni neslin, paranın dijital haline olan ilgisi giderek artıyor. İngiltere merkezli University College London'da yapılan bir araştırmanın sonuçları bu durumun etkilerini ortaya koyma bakımından güzel bir örnek. Araştırmaya göre, Z Kuşağı'nda yer alan çocuklar para sayma gibi geleneksel becerilere sahip değil ve harçlık döneminin de sonuna gelinmiş durumda. Biz de gençlerdeki bu alışkanlık değişiminden yola çıkarak harçlık geleneğini dijitale taşıdık. Elbette kıymetli olan, bayram gibi özel günlerde büyüklerimizin ellerini öpmek, onlarla birlikte zaman geçirmek ancak bu imkân yoksa dijitalleşmenin getirdiği avantajlardan faydalanarak harçlık geleneğimizi dijitalde sürdürmenin bir yolunu sunuyoruz. Bu anlamda şu noktanın altını çizmekte fayda görüyorum; bizim hayata geçirdiğimiz örnekte de görüldüğü üzere dijitalleşme gelenekleri yok etmektense güçlendiriyor ve gelecek nesillere aktarıyor. BKM Express sayesinde uzun yıllardır süregelen son derece kıymetli bir geleneğimiz olan bayram harçlığının dijital ortamda da devam etmesini mümkün kılarak değerlerimize sahip çıkmaktan dolayı çok mutluyuz.”

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol