Fintech alanında girişimciliğin Türkiye’deki geleceği

Finans teknolojilerine yapılan yatırımlar ve öne çıkan girişimcilerin yakaladığı fırsatlar...

1 7 POPÜLER BİR KAVRAM
POPÜLER BİR KAVRAM

Öncelikle Fintech ne demek onunla başlayalım. Fintech’in açılımı Financial Technologies yani finans teknolojileri. Hayatın her alanında ekonomi ile teknolojiyi birleştirmeyi hedefleyen bu girişimcilik alanı son yıllarda oldukça popüler.

 

Bankacılık ve finans alanında yıllardır hüküm süren klasik anlayışı yıkıp yerine daha hızlı, daha dijital bir anlayışı hakim kılmak isteyen fintech girişimlerinin en önemli avantajı; hız, güvenlik ve verileri daha olgun kullanabilme yetisi.

2 7

Geçtiğimiz yılda fintech alanında 14 milyar dolar yatırım yapıldı. Türkiye’de de melek yatırımcı ağları ve girişimciler yaptıkları yatırımlarla bu alanı canlı tutmaya çalışıyor. Bankalararası Kart Merkezi de Fintech İstanbul ile finans alanında çözümler üreten girişimcilerden oluşan bir ekosistem kurmaya çalışıyor.

3 7

Fintech deyince aklınıza sadece bankacılık gelmesin para ile işi olan her sektöre hizmet veriyorlar. Sigorta şirketleri, araba kiralama, uçak bileti arama gibi farklı sektörlere de çözümler üreten fintech projeleri var.

4 7 TÜRKİYE'DE FINTECH

Paraşüt, İyzico, Ketchup Loyalty Marketing, Ödeal, Monitise gibi yerli fintech girişimcilerinin çoğu yurt dışından yatırımcılarla görüştü, yatırımlar aldı.

5 7

Cep telefonlarını POS cihazına dönüştüren ödeal 2016 yılını aylık yaklaşık 50 milyon TL hacim ile tamamladı. Monitise ise Türkiye’de BKM Express, İş Cep gibi uygulamalara imza attıktan sonra Ebay, Visa ve Mastercard gibi çok sayıda devle çalıştı. Kobilerin muhasebe işlemlerini kolaylaştıran Paraşüt ise Revo Capital ve Ribbit Capital’den 2013’te 1.7 milyon TL, 2015’te ise 5.2 milyon TL aldı.

6 7 1 MİLYAR DOLAR HEDEFİ VAR
1 MİLYAR DOLAR HEDEFİ VAR

Türkiye’nin yurt dışına en hızlı açılan girişimlerinden birisi olan iyzico ise Türkiye’de 14’ten fazla banka ile çalışıyor.  Geçtiğimiz yıl 1.5 milyar lira işlem hacmine ulaşan iyzico basit bir modülle internet sitenizden ürün satarken para ile ilgili işlerinizi kolayca halletmenizi sağlıyor. 16 milyon TL yatırım almış olan firma bu yılın ilk aylarında da 13 milyon dolarlık rekor bir yatırım aldı. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde 1 milyar dolara ulaşması hedefleniyor.

7 7 HER YIL BÜYÜYEN BİR SEKTÖR
HER YIL BÜYÜYEN BİR SEKTÖR

Türkiye’de e-ticaretin büyümesi, mobil bankacılığın büyümesi ve finans teknolojilerine yatırım yapan firmaların sayısının artmasıyla birlikte bu alana yönelen girişimciler de artıyor. Görünen o ki önümüzdeki yıllarda bu alanda büyüme olacak.

Etiketler Fintech girişim
Yorumlar
Kalan Karakter 800