Blockchain Teknolojisi Artık Hayatın İçinde

Son dönemde sıkça duyduğumuz blockchain teknolojisini artık hayatımızın içinde de kullanabileceğiz. Bankalararası Kart Merkezi, Microsoft ve VeriPark iş birliğiyle hayata geçen belgem.io projesiyle eğitim sertifikaları blockchain ile dijitalleşiyor.
Blockchain Teknolojisi Artık Hayatın İçinde

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), Microsoft ve VeriPark ortaklığında geliştirilen belgem.io projesiyle eğitim sertifikaları blockchain tabanlı dijital dünyaya taşınıyor. Dijital bir belge platformu olan belgem.io, kurumlardan eğitim alan bireylerin eğitim sonunda edindikleri eğitim sertifikalarının Ethereum tabanlı özel bir blockchain platformunda saklanması, görüntülenmesi ve paylaşılmasına olanak sağlıyor. Yani belgem.io ile eğitim veren kurumlar tarafından onaylanmış sertifikalar güvenilir bir şekilde dijital ortamda saklanabilecek.

Bu noktada bir ara verip blockchain nedir, gelin sizinle onun bilgisini paylaşalım:

Blockchain, merkezi yapılara ihtiyaç olmaksızın güvenli ve değiştirilemez veri kayıtları oluşturulmasını ve saklanmasını sağlayan bir yaklaşımdır. Bu yaklaşım, dijital teknolojileri ve matematiğin gücünü kullanır. Teknik ifadeyle blockchain; dijital, mutabakat ile doğrulanan ve kriptografi ile güvenliği sağlanan dağıtık veritabanı teknolojisidir.

Hangi Kurumlar belgem.io Kullanıyor?

Projenin başlangıç aşamasında BKM – BayBayNakit Akademi, Blockchain Türkiye Platformu, FinTech Istanbul, TÜSAYDER (Satınalma Profesyonelleri ve Yöneticileri Derneği) ve çok yakında Microsoft CloudSociety eğitimlerine katılanlar sertifikalarına belgem.io üzerinden dijital ortamda erişebilecek. İleride ise yeni kurumların belgem.io’ya katılmasıyla birlikte çok daha fazla kişi bu platformdan faydalanabilecek.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol