Bankacılık Sektörünün Geleceği Dijitalde mi?

Yeni normal ile dijital bankacılık nasıl dönüştü? Peki siz bankacılık sektörünün geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Kimse Covid-19 pandemisinin manzaramızı değiştirdiğini inkâr edemez. Ayrıca, dijital dönüşümün de son derecek önemine de değindi. Tüm sektörlerde dijital teknolojiye olan ihtiyacı hızlandırdı, ancak belki de finansal hizmetlerden başka bir şey değil.

Koronavirüs ile dünyanın çoğu uzaktan çalışmaya geçtiğinde, bulut tabanlı araçlara ve teknolojilere erişimi olan finans kurumları işlerine kesintisiz devam edebildi. Organizasyonlarını işletmek, çalışanlarını verimli ve verimli tutmak ve müşterilerini desteklemek için…

Bulut teknolojisine yoğun bir şekilde yatırım yapan bankalar belki de belirsizliği daha iyi yönetip, farklı bir işletim modeline dönebildiler ve bu şartlarda kendilerine bir yol çizebildiler. 

Peki artan dijital dünyada müşteriler için hem sorunsuz bir deneyim hem de çalışanlar için iş birliğine dayalı bir deneyim nasıl yaratılabilir.

Dijital deneyimleri iyileştirme ve bulun teknolojisi buna iyi bir cevap olabilir. 2020'nin başlarında, finans kurumları için en önemli stratejik önceliğin "tüketiciler için dijital deneyimi iyileştirmek" olduğunu tespit eden bir rapor yayınlandı. Bunun nedeni kısmen müşteri beklentilerinin değişmesiydi. Tüketiciler, Google, Amazon ve Netflix gibi şirketlerden kişiselleştirilmiş, modernleştirilmiş dijital hizmetlere alışmışlardı ve bankalarından ve kredi birliklerinden aynı düzeyde hizmet istiyorlardı.

Bununla birlikte, bu deneyimleri yaratmak için gerekli teknolojiyi benimsemek, ağır düzenleyici yük, dahili direnç, eski teknoloji ve hantal şirket içi çözümler gibi çeşitli faktörler nedeniyle geleneksel olarak finansal kurumlarda yavaş olmuştur. Bunlar, aynı Financial Brand raporunun dijital dönüşüm girişimlerinin çoğunun iki ila beş yıl sürebileceğini bulmasının nedenlerinden bazılarıydı.

Ama bu Covid-19'dan önceydi. Kurumlar, çalışanlarını güçlendirmek ve müşterilerine her yerden hizmet vermek için güçlü dijital deneyimlerin gerekliliğini anladıkça, bu teknolojiye olan ihtiyaç her zamankinden daha fazla oldu.

Örneğin, ülke çapındaki banka çalışanlarının çoğu Mart ayında kendilerini aniden evden çalışırken bulduğunda, bulut tabanlı bir banka işletim sisteminin değeri çok önemli hale geldi. Doğru sistemlere sahip olan kurumlar, ev ofislerinden ve yemek odası masalarından dakikalar içinde çalışır hale geldi, kesintisiz ve minimum sürtünmeyle işlerine devam etmeye hazırdılar. 

Finans kurumları, salgının neden olduğu dijital hizmetlerin kullanımındaki artış gibi birçok değişikliğin muhtemelen kalıcı olacağının farkına varmalıdır.

Mobil uygulamaları, çevrimiçi hizmetleri ve dijital araçları kullanmaya başlayan insanların çoğu artık bu teknolojilerin faydalarını deneyimledi ve onlardan vazgeçmek istemeyecekler.

Çalışanların müşterileriyle etkileşimde bulunma ve onlara hizmet etme şeklini geliştiren bir dijital dönüşüm stratejisi, ilerleyen tüm finans kurumları için temel bir öncelik olmalı. Belgelere ve dosyalara anında erişim sağlayan dijital belge yönetimi, tüketicileri şubeye gelmekten kurtaran dijital hesap açma çözümleri ve tam şeffaflığı korurken çalışanların ve müşterilerin doğrudan güvenli, dijital bir alanda etkileşime girmesine olanak tanıyan çevrimiçi müşteri portalları gibi araçlar hem pandemi sırasında hem de uzun süre sonra çalışanların ihtiyaç duyacağı ve müşterilerin isteyeceği şeylerden sadece bazıları.

Covid-19, bir bulut ortamına geçmenin sadece bir finans kurumunun gelecekteki yol haritasının bir parçası olamayacağını açıkça gösterdi. Müşterilere her yerden ve her zaman dijital olarak hizmet verebilme yeteneği, günümüzün dijital öncelikli dünyası için finans kurumlarını dönüştürmenin anahtarı olacak gibi duruyor.

NFT Dolandırıcılığına Karşı Nasıl Önlem Alırız? Kripto tabanlı NFT, siber suçlulara fırsat yaratıyor. Peki bunlara karşı nasıl önlem almalıyız?

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store