Sinop deniz turizminden umutlu

Karadeniz Bölgesi'nin önemli turizm merkezlerinden Sinop, 100 kilometrelik plajlarıyla yaz sezonunda ziyaretçilerini ağırlamaya hazır.

Karadeniz Bölgesi'nin önemli turizm merkezlerinden Sinop, tarihi mekanları ve tabiat parklarıyla, temiz ve uzun sahilleriyle bu yaz sezonuna hazır.

2021’DE ZİYARETÇİ SAYISI 1.5 MİLYONU BULDU

 Sinop Kültür ve Turizm Müdürü Metin Süren, yaz aylarında önemli oranda ziyaretçi ağırlayan bir kent olarak yeni yaz sezonuna hazır olduklarını söyledi. 2021 yılında günübirlikçiler dahil, kenti ziyaret edenlerin sayısının 1.5 milyonu bulduğunu belirten Süren, "Bu sene yine turizm alanında hedefimiz büyük çünkü Sinop son yıllarda artık gezginlerin, turların uğrak noktası oldu" dedi.

‘GÜNEY SAHİLLERİNDEN FARKIMIZ YOK’

Süren, bu yıl özellikle deniz turizmi konusunda çok umutlu olduklarını vurgulayarak, su altı kültürel mirasın dalış turizmine kazandırılması yönünde hazırladıkları projenin çalışmalarının devam ettiğini anlattı.

Sinop deniz turizminden umutlu resim: 0

Batıklar sebebiyle dalışa yasak bölge ilan edilen İnceburun ile Köşkburun arasındaki alanın tekrar dalış turizmine açılması için girişimlerinin devam ettiğini dile getiren Süren, şunları kaydetti:
"Bizim artık küresel ısınmayla birlikte güney sahilleri ile ısı noktasında çok farkımız kalmadı. Sinop olarak Karadeniz'de güney sahili olan kent olma özelliğimiz var. Bunu da anlatmamız gerekiyor. Büyük iç liman sahillerimiz var, 100 kilometreye ulaşan kumsal ve plajlardan oluşuyor. Hem rip akıntıya kapalı hem de diğer Karadeniz sahillerine göre güney yönünde bulunduğu için ısı farkı olabiliyor. Ayrıca su sporları için çok elverişli parkurlarımız var iç limanda. Bu özelliklere sahip bir deniz kenti olmamız dolayısıyla deniz turizminden umutluyuz."

TARİHİ CEZAEVİ VE MÜZESİ İÇİN TALEP

Süren, Sinop'un en önemli turizm merkezlerinden birinin Tarihi Cezaevi ve Müzesi'nin olduğuna işaret ederek, "Burada restorasyon çalışmaları hızla devam ediyor. Belirlenen süre içinde bitmesi muhtemel. Tabii çok büyük bir talep var, çalışmalar bitmeden geçici olarak ziyarete açılması gibi. Bakanlığımız ve Valiliğimiz bunun üzerinde çalışıyor. Teknik olarak pek mümkün gözükmüyor ama ısrarlı talepler karşısında değerlendiriliyor" diye konuştu.

15 KRUVAZİYER REZERVASYONU

Kente yaz döneminde kruvaziyer gelmesi için de gelişme olduğuna dikkati çeken Süren, "Şimdilik 15 kruvaziyer rezervasyon yaptırdı. Bu sayı artabilir. Çünkü Sinop, geçmiş yıllarda çok sayıda kruvaziyeri ağırlamış bir kent" ifadesini kullandı.
Haber: Gökhan Gücüklüoğlu / AA

Arabayla tatil kılavuzu!Havalar ısındı tatil hazırlıkları başladı. Eğer tatile arabanızla gidecekseniz yola çıkmadan önce mutlaka hazırlık yapmalısınız. İşte arabayla tatile çıkmak isteyenler için 7 önemli ipucu :

 

En ucuz tatil nasıl yapılır?Belli bir bütçe ayırdıktan sonra tatile gitmek isteyenler ucuza tatil yapmanın yolunu arıyor. Oteller pahalı gelebilir ama tatili de ucuza getirmenin yolları var. Peki en ucuz tatil nasıl yapılır?

 

Etiketler Haber karadeniz Turizm
Yorumlar
Kalan Karakter 800