Çok seyahat edenlerin sırları!

Dünyayı gezmek herkesin hayali. Yeni yerler görmek yeni keşifler yapmak birçok insanı cezbediyor. Fakat bunun elbette para lazım. Uçak bileti, vize işlemleri derken maliyet kabarıyor. Peki, bunu yapanlar nasıl başarıyor?

Seyahat etmeden önce yapmanız gereken en önemli şey, bir bütçe planı oluşturmak. Nereye gideceğinize karar verdikten sonra orada nasıl kalacağınızı, neler yapacağınızı dikkatlice araştırmanız gerekiyor. Yani birinci önceliğiniz plan yapmak ve buna göre hazırlık oluşturmak. 

ERKEN BİLET ALIN

Planınızı yaptıktan sonra erken bilet almak için rezervasyon yapın. Birkaç ay önceden alacağınız bilet sizi gitmek istediğiniz yere çok daha ucuza götürecek. Hele ki yurt dışına çıkıyorsanız bilete ayırdığınız paranın ucuz olması önemli. Bilindiği gibi eğer birkaç gün önceden bilet almaya karar verirseniz bu durum epey masraflı olacak. Bunun için önceden bilet almakta yarar var.

HOSTELLERİ ARAŞTIRIN

Her zaman otelde kalmak durumunda değilsiniz. Özellikle yurt dışında yaygın olan bir seçenek var. O da hosteller. Hostellerde kalan birçok kişi ilk başlarda zorlansa da sonradan bu duruma alışıyor. 5 yıldızlı otel gibi konforlu olmasa da maliyeti düşük olan hosteller sayesinde farklı deneyimler elde etmeniz mümkün. Hem otele harcayacağınız parayı bir kenara atarak yeni planlar yapmaya başlayabilirsiniz.

GEREKSİZ HARCAMALARDAN KAÇININ

Seyahate çıkmadan önce yaşadığınız yerde yaptığınız gereksiz harcamaları bir kenara bırakmanız gerekecek. Bu durum için harcamalrınızda tasarrufa gitmenizde fayda var. Çünkü siz artık yeni tecrübeler elde etmek kendinize bir şeyler katmak istiyorsunuz. Bunun için de bazı alışkanlıklarınızdan vazgeçebilirsiniz. Sıklıkla kıyafet alışverişi mi yapıyorsunuz, bunu bir kenara bırakın. Ya da arkadaşlarınızla hep dışarı mı çıkıyorsunuz, minimum düzeye indirin.

SEYAHAT ALIŞKANLIK YAPAR

Bir kere seyahate çıktığınız zaman hep bunu yapmak isteyeceksiniz. Dünya o kadar büyük ve güzel ki, yeni yerler keşfetmenin heyecanı başka. Yeter ki plan yapın ve harcama alışkanlıklarınızı hedefiniz doğrultusunda değiştirin. Siz de başarabilirsiniz...

Ucuz tatil tuzak olabilir!Siber suçlular, havaların ısınması ve Ramazan bayramıyla birlikte tatil hayali kuranları hedef alıyor. Uzmanlar, alışılmışın dışında bir fiyatla size sunulan tatil fırsatlarından şüphelenilmesi gerektiğini belirterek, sahte siteler aracılığıyla yapılan dolandırıcılık konusunda uyarıda bulunuyor.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800