Yemek Pişirirken Tasarruflu Olma Taktikleri

Gıda tüketiminin de fazla olduğu ülkemizde mutfak alışverişini uygun olarak yapmak büyük bir meziyet. Peki mutfak alışverişini nasıl yapmalı, ev ekonomisine katkı sağlamak için yemek pişirirken nelere dikkat etmeliyiz?
Yemek Pişirirken Tasarruflu Olma Taktikleri

Daha önce mutfak harcamalarını yarıya düşürmenin formülünü anlatmıştık. Şimdi sıra geldi mutfakta yapacaklarınıza...

Öncelikle hem sağlığınız hem de bütçeniz için mevsiminde sebze ve meyve tüketin. Mevsiminde tüketeceğiniz sebze ve meyve, marketlerde ya da pazarda daha uygun fiyata satılıyor. Sağlığınız için de önemli olan bu konuya dikkat etmeniz gerekiyor. Mevsimde tüketeceğiniz sebze ve meyve mutfak ekonominize katkı sağlayacak.

Tencerelere Dikkat!

Yemeğin malzemelerden sonra olmazsa olmazı tencereler. Ocağınıza uygun tava kullanırsanız daha az gaz tüketmiş olursunuz. Büyük tencerenizin ısınma süresi yüksektir. O yüzden ocağınıza göre kullanacağınız tava daha az gaz tüketmenize fayda sağlayacak.

Düdüklüde Pişirin

Düdüklüde yapılan yemekler her zaman daha hızlı pişiyor. Evet belki her zaman düdüklü kullanamazsınız ama bir saatte pişirebileceğiniz yemeği 15 dakikada pişirmek mümkün oluyor. Et, tavuk, kuru fasulye, nohut aklınıza gelebilecek çoğu gıda ürünü düdüklüde pişiyor. Az gaz harcamak için düdüklüde yemek pişirebilirsiniz.

Et ve Tavuk Suyunu Dökmeyin

Düdüklüden bahsetmişken, düdüklünün içinde pişirdiğiniz et ve tavuğun suyunu dökmeyin. Biliyorsunuz et ve tavuk suyu zaten satılıyor fakat onlar işlenmiş ürün oluyor. Siz bu et suyundan çorba yapabilirsiniz, tavuk suyundan da pilav. Hem sağlıklı oluyor hem yemeklerinize lezzet katıyor hem de ekonominize katkı sağlıyor.

Fırının Kapağını Açmayın

Kek, börek yapmaya karar verdiniz. Hızlı hızlı pişirmeye başladığınız zaman kekin olup olmadığına baktınız. Fırın kapağınızı açtınız ve kekin olmadığını anlayıp yeniden kapattınız. Bu açtığınız her kapak fırınınızın yeniden ısınmasına ve daha fazla elektrik harcamasına neden oluyor. Fırın bilindiği üzere çok elektrik tüketiyor.

Pişirdiğiniz Sebzeleri Atmayın

Örneğin ıspanaklı börek yapmaya karar verdiniz. Ispanağı pişirdiniz fakat böreğinize fazla geldi. Bu ıspanağı atmayın çünkü birçok yerde kullanabilirsiniz. Salatanızın için atabilir ya da yumurtalı ıspanakla sabah kahvaltınıza farklılık katabilirsiniz.

Pazardan Geldikten Sonra...

 Alışveriş yaptınız elinizde poşet poşet malzemeleriniz var ve hemen dolaba yerleştirmek istediniz. Eğer aldığınız sebze ve meyveleri poşetinden çıkarırsanız daha çabuk bozulmasına neden olursunuz. Bunun için poşetten çıkarmayın. Eğer poşet sizi rahatsız ediyorsa hava almayacak bir saklama kabına koyun. Böylece ürününüzü daha fazla muhafaza etmiş olursunuz. ( Tasarruflu pazar alışverişi tüyolarına da buradan bakabilirsiniz. )

Kendi Sebzelerinizi Pişirin

İstanbul'da yaşıyorsanız belki biraz zor ihtimal ama başka şehirlerde oturanlar kendi sebzelerini pişirebilir. İstanbul'da yaşayanlar da saksı içinde yetiştireceği sebzeleri tüketebilir. Nane, domates, salatalık bu gibi saksı içinde yetiştirdiğiniz ürünler ekonominize katkı sağlayacak.

Marketlerin İndirimlerini Takip Edin

Her market her zaman indirim yapıyor. Aynı ürünü bir hafta önce 10 TL'ye satarken indirim zamanı yarı yarıya satış yapabiliyor. Mutfak alışverişlerinde en önemli olay indirimleri takip etmek. Her market o haftalık indirim bülteni yayınlıyor. O indirim bültenlerinde belki alacağınız ürünler olabilir. Sizin oraları takip etmeniz ürününüzü uyguna almanıza neden olacak.

Resim

Faizsiz Alternatif Yok Mu?

Yatırım seçeneklerini incelerken faiz olmayan bir alternatif arıyorsanız; katılım bankaları tarafından sunulan katılma hesapları size göre. Paranız faizsiz olarak değerlendiriliyor ve kar zarar esasına göre paylaşım yapılıyor. Daha detaylı bilgi edinmek ve kolay bir şekilde Senin Bankan’da hesap açmak için tıklayın.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol