Zaaf Harcamalarına Dur Deme Zamanı

Konu tasarruf olunca hepimizin aklına klasik yöntemler geliyor ve ışık söndürünce kendimizi tasarruf yapmış sanıyoruz. Oysa olay o kadar basit değil... Asıl gereksiz harcamayı zaaflarımıza yapıyoruz.
Zaaf Harcamalarına Dur Deme Zamanı

Ben onsuz yaşayamam, aaa bir o var bırakın da ona harcayayayım dedikleriniz ne kadar gerekli? Tabii ki insanın kendisine ödül olarak alması gerekenler var ama o şeyler gerçekten gerekli mi? Haydi ihtiyaç istek kısmını da geçelim o şeyleri hala o kadar istiyor musunuz? Onu aldığınızda her ay aynı heyecanı yaşıyor musunuz? Yoksa bu sizin için bir zaaf haline gelmiş ve onsuz duramaz hale mi gelmişsiniz? 

En son ne zaman bir şans oyunundan zengin oldunuz? Galiba hiç. Fakat oynamaya devam ediyorsunuz. Tabii ki dilerseniz oynayabilirsiniz ama ben şans oyunu oynamadığım aylarda daha karda oluyorum. Tek maçtan yatan bahis kuponları, tek rakam bile tutmayan şans oyunları bütçemde en az 100 liralık bir açığa sebep oluyordu.  Ocak ve Şubat aylarında bunu yapmadım ve 200 lira kardayım.

Bir diğer zaafım da yemek. Dışarıda yemek yemiyorum desem başım ağrımaz ama evde yediğim yemeklerin de çoğu dışarıdan sipariş ettiklerim. Yani bütçenin büyük kısmı yemek siparişlerine gidiyor. Bu zaafımın altında yatan en büyük neden ise üşengeçliğim. Bir kilo kanat 20 lira civarındayken 350 gram pişmiş kanat için 30 lira vermek... Burada ciddi bir paradan bahsediyoruz. Yemeği 2 ya da 4 kişi yediğiniz zaman bu miktar daha da artıyor. Şu anda bu zaafımla bir mücadeleye giriştim başarılı olduğum noktada sizinle paylaşacağım. Buradan edeceğim karın miktarını da sizlere söyleyeceğim.

Geçtiğimiz aylarda da size izlemediğim tv kanallarına ödediğim parayı nasıl azalttığımı ve cep telefonu hattımı değiştirme hikayemi anlatmıştım.

Para tasarrufu için alışkanlıkların bazılarından vazgeçmek, biraz hareket etmek ve daha uygunlarını bulmak gerekiyor. Siz de yapabilirsiniz, zaaflarınızdan kurtulabilirsiniz.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol