İşte bütçe dostu tasarruf yöntemleri!

Dünyamızın kaynakları sınırlı. Hem bu kaynakları hem de akıllı harcamalar yaparak cebimizi korumak için israfı önlemek elimizde. israf

Tasarruf, eldeki kaynakları verimli ve doğru kullanmak anlamına geliyor. Dünyada üretilen gıdanın üçte biri çöpe atılıyor. Peki bizler birey olarak neleri değiştirebiliriz? 

Mutfaktan başlayalım. Bayat ekmek, paket gıda, sebze ve meyveleri tüketemeyeceğinizi düşünüp hemen çöpe atmayın. 

HANGİ YİYECEKLER BUZDOLABINDA SAKLANMALI?

Yumurta, süt ve süt ürünleri, çoğu meyve ve sebze. 

BUZDOLABINDA SAKLAMAYIN

Bu yiyecekleri doğrudan güneş ışığından uzakta, serin ve kuru bir yerde saklayın. Patates, muz, soğan, ananas, ekmek (Paket açıldıktan sonra poşeti daha uzun süre taze tutmak için tekrar kapatın.)

YENİ TARİFLER KEŞFEDİN

Mutfağınızda bulunan, ömrünü tamamlamaya yaklaşmış olan tüm sebzeleri kullanabileceğiniz tarifleri araştırın veya yaratıcılığınızı konuşturun.

ALIŞVERİŞ PLANI YAPIN

Haftalık yemek planı yapın ve alışverişe bu listeyle çıkın. Böylece sadece ihtiyacınız olan malzemeleri satın alarak yiyecek israfını önleyebilirsiniz. 

‘ÖNCE YE’ KURALI KOYUN

Gıda alışverişi yaptığınızda ürünleri dolaba yerleştirirken ‘İlk önce tüketilecekler’ sıralaması yapın. Bu yemek planıyla hareket ederseniz hiçbir gıdayı israf etmemiş olursunuz.

BAYAT EKMEKLERİ DÖNÜŞTÜRÜN

Bayatlamış ekmekleri kullanabileceğiniz bir sürü tarif var. İşte birkaç örnek: Fransız usulü tost, kızarmış ekmek, ekmek sosu, ekmek pudingi. Ayrıca ekmekleri daha uzun süre taze tutmak için dondurucuda saklayabilirsiniz. 

KARARMIŞ MUZLARDAN TATLI YAPIN

Eğer muzlar kararmaya başladıysa onları iştah açıcı hale getirmek için bu tarifleri deneyin. Muz ekmeği, muzlu puding, dondurulmuş çikolatalı muz, muzlu milkshake, muzlu dondurma. 

LİMONLARI DONDURUN

Limon ve misket limonu dilimlerini dondurun ve içeceklerinizde kullanın. Yemeklerinizde, salatalarınızda limonun bir kısmını kullanırsanız kalanını buzdolabında bırakmayın. Dilimleyin ve buz küplerine meyveli bir alternatif olarak kullanmak için dondurucuya koyun.

BROKOLİ SAPLARINI ATMAYIN 

Brokolinin sapını yiyebileceğinizi biliyor muydunuz? Birçok kişi çöpe atıyor, ancak sert dış katmanını kesip brokoli çiçeklerinin geri kalanıyla pişirirseniz, sapın tadının da aynı derecede iyi olduğunu göreceksiniz.

BUZ KALIPLARINI KULLANIN

Birçok yiyecek ve içecek buz kalıplarında dondurularak israf olmaktan kurtarılabilir. Daha sonra yemeklerde veya içeceklerinizde kullanabilirsiniz. Örnek: Meyve veya meyve suyunu smoothielere ekleyin, içeceklerde aromalı buz küpleri olarak kullanın veya dondurma yapın. Yoğurdu smoothielere ekleyebilirsiniz. Çay ve kahveyi buzlu çay veya kahve olarak kullanabilirsiniz. 

ÖLÇÜYLE YEMEK YAPIN

Pirinç pilavı ve makarnayı her pişirdiğinizde israf etmemek için ölçü kullanın. Örnek: Pilav için kişi başına çeyrek fincan pirinç koyun. Makarnayı pişirmeden önce her bir porsiyonu ölçmek için tabak kullanın. 

Evde tasarrufun ipuçları!Evde tasarruf için neler yapmak gerekiyor? Nereden başlamalıyız? Özlem Denizmen, TRT Türk’te konuk olduğu Günaydın Hayat programında anlattı.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store