Daha Az Eşya ile Nasıl Yaşayabilirsiniz?


Daha az eşya ile yaşamanıza yardımcı olacak 10 kural:

Daha az eşya ile yaşamanıza yardımcı olacak 10 kural:

  • Fazlalıklardan kurtulmanıza yardım edecek.

  • Derlemek-toplamak, dağınıklığı gidermek konusunda kendinizi iyi hissetmenizi teşvik edecek.

  • Alan yaratmanıza yardımcı olacak.

  • Daha fazla eşya almak/tutmak istediğinizde devam etmeniz için ilham verecek.


Şu anda en çok ihtiyacınız olan üç kuralı seçin ve bunları evinizde ve hayatınızda eşyalardan çok daha fazlasını istediğinizi hatırlatmak için kullanın.

1. “Neden”, “Nasıl”dan daha önemli.

Hepimiz dağınıklıktan nasıl kurtulacağımızı biliyoruz, ancak neden bunu yaptığımızı bilmek bizi daha da istikrarlı kılacak. Neden daha azıyla yaşamak istiyorsunuz? Neden yer açıyorsunuz? Hayatınızda neye yer açıyorsunuz?

2. Her seferinde bir eşyadan feragat edin.

Evinizdeki fazlalıklardan bir gecede kurtulmayacaksınız. Bu adım adım ilerleyeceğiniz bir süreç. Bağış yapmak için her gün bir kutuya 5 eşya koyarsanız, bir ayın sonunda 150 eşya daha hafif ve bir yılın sonunda da 1825 eşya ile daha da hafiflersiniz. Her seferinde bir eşyadan feragat etmeniz, hayatınızda büyük fark yaratacak.

3. Bu yarış değil.

Yavaş ve istikrarlı değişim, daha önce denediğiniz hızlı ve öfkeli versiyondan daha sürdürülebilir olacak. Karşılaştırmanın da bir faydası yok. Sırf bir gecede hayatını düzene sokan birini okumuş olmanız, bu hızın sizin için doğru olduğu anlamına gelmez. Evinizi ve ailenizi düşünmelisiniz. Rekabeti ve karşılaştırmayı bırakın ve bunu bir yarış değil, macera haline getirin. Merak ve tutarlılık, size, stres ve hızdan daha iyi hizmet edecek.

4. Her şey önemliyse hiçbir şeyin önemi yoktur.

Düzenlemenin bazı aşamalarında, her şeyin sizin için önemli olduğunu ve her şeyin bir anlamı olduğunu hissedebilirsiniz. Her şey önemliyse, hiçbir şeyin önemli olmadığını kendinize hatırlatın. Hepsi sizin sevginize ve ilginize sahip olamaz. Önemsiz olanı bıraktığınızda, kaynaklarınızı (zaman, para, enerji, alan) sizin için gerçekten önemli olan şeylere ayırabilirsiniz.

5. Gözünüz kendi eşyalarınızda olsun.

Eşiniz stokçuysa veya çocuklarınız varsa daha az eşyayla nasıl bir hayat yaşayacağınızdan endişe ediyorsanız, kendi eşyalarınızla ilgilenin. Bu muhtemelen sizi bir süre meşgul edecektir. Önce kendi eşyalarından daha azıyla yaşayarak onlara daha az eşyayla yaşama arzunu göster.

6. Küçük ilerleme hala ilerlemedir.

Sonuna kadar beklemek yerine bebek adımlarını ve küçük kazanımları kutlayın. 

7. “Daha az” “hiçbir şey” demek değildir.

Kimse hepsinden kurtulmanız gerektiğini söylemedi. Hayatınızda ne istediğinize siz karar verin. Hayatınıza değer katan şeyleri ve zevk aldığınız şeyleri saklayın. Artık değer katmadığında veya tadını çıkarmayı bıraktığınızda, bırakın gitsin.

8. “Her ihtimale karşı tutuyorum” “asla tutma” anlamına gelir.

Bu doğru.

9. Tutmak bırakmaktan daha zordur.

Bırakmak zor gelebilir ama tutunmak daha zordur. Her gün elinde tutmaya çalışmak zorundasın. Paranız, zamanınız, ilginiz ve duygunuzu eşyalara vererek onlara her gün tutunmaya çalışırsınız. Bırakmak için ise sadece bir kerelik efor yeter.

10. Sadelik aşka dönüş yoludur.

Hayatınızı düzenlemeye ve sizin için önemli olan şeylerle daha azıyla yaşamaya başladığınızda, bunun organize çekmeceler veya temiz tezgahlarla ilgili olmadığını anlarsınız. Sadelik aşka dönüş yoludur. Sevdiğiniz insanlara, yaşadığınız işe ve sevdiğiniz hayata dönüş yoludur.

 

Yatırımcıları ve Finansal Piyasaları Etkileyen Psikolojik Faktörler Neler?Biraz da yatırımcıları ve finansal piyasaları etkileyen psikolojik faktörlerden bahsedelim mi?

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store