Akıllı telefonlarda tasarruf yöntemleri!

Herkesin elinde akıllı telefon var. Oradan fotoğraf çekiyoruz, oradan araştırma yapıyoruz... Fakat zaten alırken pahalı olan bu akıllı telefonlar tasarruflu kullanılmadığı takdirde ödemeyi iki kat artıyor. Peki akıllı telefonları tasarruflu kullanma yöntemleri neler?

HIZLI ŞARJ EDİN

Akıllı telefon deyince akla ilk olarak şarj geliyor. Şarjı sıklıkla biten akıllı telefonlar sürekli prizde oluyor. Prizde olan telefon da fazlasıyla elektrik harcıyor. O yüzden ilk yapmamız gereken şarjı ideal seviyede kullanmak. Bunun için de hem hızlı şarj etmeniz hem de telefonu tasarruflu kullanmanız mümkün. Şarjdan tasarruf etmek istiyorsanız öncelikle kullanmadığınız uygulamaları kaldırmanız gerekiyor. Siz uygulamayı açmasanız da arkasında çalıştığı için bu uygulamalar pilden yiyor. Yani ilk olarak gereksiz uygulamaları telefonunuzdan silin.

PARLAKLIĞINI KISIN

En çok şarj yiyen durumlardan biri de ekran parlaklığı. Ekran parlaklığını minimum düzeyde tutmaya çalışın. Ayrıca gözünüzü de yoran bu parlaklığı bulunduğunuz yerdeki ışığa göre ayarlayabilirsiniz. Aynı zamanda telefon kilidinizi de otomatik kapanmaya alın. Hemen kilitlenen telefonlar daha az şarj yiyor.

MOBİL VERİYİ TASARRUFLU KULLANIN!

Telefonların elimizden düşmediği bir gerçek. Sürekli olarak mobil veriyi açıyoruz ve kullanıyoruz. Yolda, işte ya da herhangi bir yerde. Mobil veride bir nevi hayatımızın parçası. Telefonun şarjından yiyen ve faturaya yansıyan mobil veriyi tasarruflu kullanmanız gerekiyor. Onun için ilk yapmanız gereken mobil veriyi kapatmak. Eğer o an internete bağlanmanız gerekmiyorsa mobil veriyi açmayın. Çünkü mobil veriyi açtığınız her zaman size bazı uygulamalardan bildirim gelecek ve bu durum hem şarjınızın bitmesine hem de mobil verinizin azalmasına neden olacak. Siz uygulamaları kullanmasanız da arka planda onlar çalışmaya devam eder. Hele ki internetle çalışıyorsa her mobil veriyi açtığınız zaman onlar da harekete geçer. Kimi uygulamalar da size sürekli bildirim gönderir. Özellikle Facebook, Twitter ve Instagram sürekli bildiri yapar. Eğer bu bildirimleri kapatma yöntemini seçerseniz mobil veriden tasarruf etmeniz mümkün. Öte yandan kullandığınız hattan mobil veri azalınca uyarı isteyebilirsiniz. 

İNDİRİLEN UYGULAMALARA DİKKAT!

10 lira ona 20 lira buna derken uygulamalara ödenen paralar toplanınca, kayda değer bir rakam ediyor. Hatta bazen ücretsiz diye indirdiğiniz uygulama bir süre sonra para almaya başlıyor. Tüm bunların kontrolünü yapın.

TASARRUFLU ALIŞVERİŞ İÇİN KULLANIN

Akıllı telefonlar hayatımıza sadece sosyal medyayı kullanmamız için girmedi. Akıllı telefonlarla tasarruflu alışveriş yapmanız da mümkün.  Akıllı telefonların alışverişte nasıl fayda sağlayacağından bahsedeceğiz. Alışveriş yaparken akıllı telefonlarınız sayesinde ürünlerin fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz. Alışverişe çıkmadan önce evde küçük bir araştırma yaparak hangi markette indirim var sorusuna cevap verebilirsiniz. 

Otomatik Wi-Fi'yi hemen kapatın! Otomatik Wi-Fi'yi hemen kapatın! Wi-Fi ayarlarınız dolandırılmanıza yol açabilir. “Otomatik Wi-Fi’ye bağlan” sekmesini seçtiğinizde hack'lenme riskiniz artıyor. İşte uzmanların, sizleri siber saldırılardan koruyacak önerileri...

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800