Maaş ve harcama dengesi

SORU SORMAK İÇİN HEMEN TIKLA

Maaş ve harcama dengesi

Cansu Kocaman
Ceylan Çelik
Maaşım masraflarımı karşılamıyor. Ne yapmam gerekir?

Cevap: Ceylan Çelik

Merhaba Cansu Hanım,

İlk önce sorununuzun kaynağını tespit edelim.

Bütçenizdeki harcama kalemlerini gözden geçirin, tasarruf edebileceğiniz kalemleri tespit edin. Kredi kartı kullanıyorsanız ekstrenizi inceleyin. Neye ne kadar para harcamışsınız, gerçekten ihtiyaç mı yoksa anlık istek mi, yaptığınız harcamalar hedeflerinizle örtüşüyor mu ?

Anlık ve istek harcamalarınızın toplamı aylık gelirinin %30 dan fazla ise kısabileceğiniz ya da vazgeçebileceğiniz harcamalara karar verin.

Ani harcama isteği duyduğunuzda aklınıza hedeflerinizi getirin. Hangisi sizin için daha önemli hedefiniz mi o an yaptığınız harcama mı?

10 saniye kuralını uygulayabilirsiniz.

Tasarruf kurallarını uygulayarak, faturalarınızı düşürebilirsiniz.

Bütün bunların yanında gelirinizi arttırmanın yollarını araştırın. Bulunduğunuz işte, ek sorumluluklar alarak gelirinizi artırabilirsiniz ya da yapmayı sevdiğiniz bir hobi vb para kazanabilir misiniz?

Diğer Sorular

Düzensiz para kazanıyorum nasıl paramı yönetirim?

Ebru Şah
Ceylan Çelik
Merhaba, Ben şirketlere işe alım hizmeti veriyorum. Dolayısı ile o ay müşterim ve işim varsa ve başarılı bir işe alım gerçekleştirdiysem fatura kesebiliyorum. Bazı aylar hiç fatura kesemediğim oluyor doğal olarak. Bu düzensizlik, dengesizlik beni çok yoruyor. Hiç kredi kartı borcum olmadı, biriktirip ev de aldım, araba da.. Eşimle iyi bir birikimimiz var. Kazancımı kontrol etmek istiyorum. Ama gelecek olduğunu bilmediğiniz bir parayı yönetemiyorsunuz... Cevabı oku

Kredi Kartı Ödemelerim

Sinan SADe
Ceylan Çelik
Merhabalar,

Benim 3 tane kredi kartım var ve çok ta aktif kullanmadığımı düşünüyorum. Aslında kredi kartlarımdan 2 tanesini de kapatmak istiyorum. Öncelikle kredi kartlarımın üçünde toplam maaşımın 3 te 2 si kadar bir borç birikmiş durumda. Genellikle aydan aya kredi kartlarımın borçlarının asgari tutarını ödüyorum böylece kredi kartı borçlarımdan kurtulamıyorum. Sizin bana bunlardan kurtulmak için bir öneriniz var mıdır ?
kolay gelsin. iyi çalışmalar. Cevabı oku

Hemen ev almak istiyorum, ne yapmalııyım?

Tolga Say
Ceylan Çelik
Merhaba, Birikim Yapmak İstiyorum Ama Aceleciyim Hemen Biriksin İstiyorum Paramın %50sini Birikime Ayırıyorum Sonra Birikimden Harcıyorum.Ev Almak İstiyorum Nasıl Bir Yol İzleyeceğimi Bilmiyorum. Cevabı oku

Ev almak için en doğru yol hangisi ?

Roza Güneş
Ceylan Çelik
Merhabalar. Elimizde herhangi bir peşinat yok. Yakında 1-2 sene içinde evlenmeyi ve ev almak istiyoruz. Emin Evim gibi şeyler hakkında ne düşünüyorsunuz ? Mantıklı ve güvenilir mi sizce ? Yapmayı düşündüğümüz iki şey var. 1. Peşinatı karşılayacak şekilde kredi çekip ev almak ve evlenene kadar bu evi kiraya vermek sizce mantıklı olur mu ?( bu oturmak istediğimiz evde olabilir ancak fazla pahalı olduğundan beylikdüzündeki uygun fiyatlı evlerden birini alıp evleneceğimiz zaman satıp istediğimiz zaman ev alabiliriz) 2. Bir arsa almak bir iki sene sonra biraz daha değerlendiğinde satmak
Cevabı oku
TÜM SORULARI GÖSTER