Soru - Cevap

Soran: Eray Durukan

Kredi kartı

Kredi kartı borcumu 90 gün dolmadan asgarisini ödüyorum avukat beni icraya verebilir m? Borcum fazla değil, bankalar ile de bir sorunum yok, bu süreç nasıl işliyor bilgilendirebilir misiniz?
Cevaplayan: Yıldız Sevener

Merhaba;

- Öncelikle kredi notunuzun düşmemesi için, kredi kartınızın en azından asgari ödeme tutarını son ödeme gününde yatırmalısınız  ki ileride başka bir kredi /kredi kartı hatta, ev, araba kiralaması yapmanız gerektiğinde kredi notunuz düşük çıkmasın..

-Sadece asgarisini ve onu da gecikmeli ödemek size ek faiz yükü getirmektedir.

-Bankanız, sadece kredi kartı borcunuzun  asgarisine ödeme yaptığınızda belli bir dönem sonra  kartınızı kullanıma kapatabilir bu durum sizi acil bir ihtiyacınızda da  zora sokabilir. 

-Bankalarımız normal dönemlerde, ödenmeyen kredilerde  yasal takip işlemlerini başlatmak için 90 gün beklerken, pandemi nedeni ile 180 gün beklemekteler, ancak bu uygulamanın  süre sonu 30 Haziran 2021. 

-Eğer ödeme gücünüz var ise tüm borcunuzu ödüyebilir, yok ise yürürlüğe giren borç yapılandırmasından yararlanabilirsiniz. Bu yapılandırma 20 Mayıs 2021 den önce vadesi dolan, kısmen veya tamamen ödenmemiş, kredi kartı dahil tüm kredi borçlarını kapsıyor. Bu borçların 31 Aralık 2021 e kadar ödenmesi ya da yeniden yapılandırılması durumunda  Risk Merkezi nezdindeki kayıtlar da dikkate alınmayacak. Hemen  bankanız ile iletişime geçerek değerlendirebilirsiniz.  Son karar sizin.

Sağlık,sevgi ve para ile kalın.

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store

Sizin de danışmak istediğiniz bir konu varsa uzmanlarımıza sorabilirsiniz. Uzmanına Soru Sor
Diğer Sorular
Kredi kartı
Cevaplayan: Yıldız Sevener
HESABIM EKSİDE GÖRÜNÜYOR
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Kredi Kartı Artı Bakiye Sorunu
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Kredi Kartı
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Kredi Kapama
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Kredi mevduat hesabı
Cevaplayan: Yıldız Sevener
Kredi Borcu
Cevaplayan: Yıldız Sevener