Soru - Cevap

Soran: Erkan Emiroglu

Hayatımı düzeltmek istiyorum

Öncelikle merhabalar biraz uzun bi sorum olacak. Şu an bir işim var ve 3'e yakın maaş alıyorum. İsteğim askerliğe kadar para biriktirip evlilik için ve bir iş için düzgün bir hayat kurmak. Okuyamadım, bir mesleğim yok, evlenmek istediğim kadının ailesi bu konuda beni dışlıyor. Evim kira, annem ve kardeşime bakıyorum başka da kimsem yok kira fatura mutfak falan derken yaklaşık 1800 tl giderim var. Geri kalanı ise benim kendi giderimi de sayarsam geriye 500 küsür param kalıyor. Nasıl bir düzen ve bu birikimle nasıl bi iş kurabilirim bilmiyorum. Anlatmam gereken daha çok şey var ama sadece bu durumdan dolayı kendimle savaşıp duruyorum. Başınızı şişirdiğim için özür dilerim
Cevaplayan: Özge Özsoy

Erkan merhaba,

Birikim yapmanın ve bu konuda başarılı olmanın altın anahtarı bir hedefe sahip olmaktır. Tebrikler, sen bu altın anahtara sahipsin. 
Ailene destek olman da çok güzel bir şey. 
Gelirini arttırmaya yönelik neler yapabilirsin? Bilgi ve becerilerin çerçevesinde ek iş yapma imkanın var mı? Bu, hedeflediğin birikime daha hızlı ulaşmana yardımcı olur. 
Giderlerini bildiğine göre bütçe yapıyorsun diye düşünüyorum. Peki harcamalarını yazıyor musun?
Cebinde küçük bir defter gezdirmeyi alışkanlık edin. Harcadığın 1 lirayı bile buraya yaz. Düzenli olarak kontrol et. Bak bakalım nereye ne gidiyor? 
Maaş aldığın bankada bir hesap daha aç ve otomatik talimat ver. Maaşın yatar yatmaz 500 lirası buraya aktarılsın. Kendine maaş verir gibi... Bu senin hedef birikimin için hesabın olacak. Bu hesabındaki parayı da bildiğin bir yatırım aracında değerlendir ya da yatırım riskini dağıtmak için kendine bildiğin yatırım araçlarından oluşan bir yatırım sepeti yap. Her ay bu sepetteki yatırım araçlarından birini alabilirsin ya da birikime ayırdığın parayı sepetteki kadar yatırım aracına dağıtabilirsin. Böylece sen çalışırken paran da çalışır, daha hızlı büyür.
Eline geçen her ek parayı da bu hesaba ekle.
Bunları yaparken bir taraftan da hedefini netleştir ki ne kadar paraya ihtiyacın olduğunu bilerek hareket edebilesin. 
Kuracağın iş nedir? Bu işi kurmak için ne kadar bir paraya ihtiyacın var? Bilgin,becerin ve uzmanlığın yeterli mi yoksa kendini geliştirmen gereken noktalar var mı? İşini ne zaman kurmak istiyorsun? .... Bu ve bunun gibi soruları kendine sor, yanıtlarını yaz, böylece hedefin net olur ve ulaşman daha kolay olur. 
Hedefinle ilgili detayları netleştirdikten sonra tekrar yaz, birlikte plan yapalım.

Sağlık, sevgi ve para ile kal

Sizin de danışmak istediğiniz bir konu varsa uzmanlarımıza sorabilirsiniz. Uzmanına Soru Sor
Diğer Sorular
deşifre hizmeti
Cevaplayan: Özge Özsoy
Kredi kullanmak
Cevaplayan: Özge Özsoy
Kefillik kredi notu
Cevaplayan: Özge Özsoy
Takibe düşen borç
Cevaplayan: Özge Özsoy
Borçlarımı Nasıl Kapatabilirim?
Cevaplayan: Özge Özsoy
Kredi ve kredi kartı
Cevaplayan: Özge Özsoy
BORÇTAN KURTULMA
Cevaplayan: Özge Özsoy
Nakit para degerlendirme
Cevaplayan: Özge Özsoy
Avans Hesap iptali
Cevaplayan: Özge Özsoy